Mustafa B. Bekir Güzelhisari ve Muribu'l-Avamil'i
Mustafa b. bekir Guzelhisari and his book Muribu'l-Avamil
- Tez No: 188913
- Danışmanlar: Y.DOÇ. GÖKHAN SEBATİ IŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırma Birgivû'nin eseri olan `Avâmil''in Mustafa b. Bekir Güzelhisaritarafından yapılmış Mûribinin edisyon-kritiğidir. Çalışmamız giriş ve iki bölümdenoluştu.Giriş bölümünde Mûribu'l-Avâmil'in müellifi olan Mustafa b. BekirGüzelhisari zamanında Osmanlı Devletinin genel durumu, Arap nahvi ve bu konudayazılan eserleri incelendi.I. Bölüm üç kısımda ele alındı. Birinci kısımda; Mustafa b. BekirGüzelhisari'nin hayatı, eserleri ve Güzelhisarlı âlimler hakkında bilgiverildi. İkinci kısımda; Arap dilinde Avâmil, İrab, Avâmil kitabınınmusannifi Birgivû'nin hayatı ve eserleri, Avâmil'in önemi ve özelliğihakkında bilgi verildi ve Avâmil üzerine yapılan çalışmaları ele alındı.Üçüncü kısımda; Mâribu'l-Avâmil eserinin isminin tespit edilmesi,eserin müellife aidiyeti, eserin telif tarihi, eserde izlenilen yöntem,nüshaların tavsifi, eserin tahkikinde izlenilen metod, metin tesisindeizlenilen yöntem hakkında bilgi verilerek eserin kritiği yapıldı.II. Bölümde ise Muribu'l-Avâmil'in edisyonu yapıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis is an edition and critics about Mustafa Guzelhisar??s book namedMuribu?l-Avamil on Birgivi?s Avamil on Arabic syntacsThis thesis has an introduction and two chaptersIt has been studied the 18th century?s Ottoman empire and its political andsocial and scientific life. Beside it has been studied also the book on arabic syntacs.The first chapter is three parts.First part is on the life of Mustafa b Guzelhisari and his books and the on thescholars who named Guzelhisari.2nd part is on Birgivi?s Avamil, irab and Birgivi?s life and his boks. And theother Works on the Avamil.3rd part is on the Muribu?l-Avamil and its critics.Second chapter is on the edition of the Muribu?l-Avamil