Yönetimin yeniden yapılandırılması bağlamında genel sağlık sigortası uygulaması
Universal health insurance system in view of restructuring of the public administration
  1. Tez No: 188927
  2. Yazar: SEDAT ÇAKICI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmanın amacı; kamu yönetimi alanında gerçekleştirilen yeniden yapılanmaçalışmaları kapsamında mevcut iktidar tarafından hazırlanan Genel Sağlık Sigortası YasaTasarısı'nın amacını, kapsamını, uygulamaya konulmasıyla birlikte sağlık hizmetleri vesağlık sigortacılığı alanlarında ülkemizde ne yönde değişikliklerin gerçekleşebileceğini, halihazırdaki sistem ve uygulamalarla karşılaştırarak sunmaktır.Tezin araştırma aşamasında Kamu Yönetimi sistemlerinde yeniden yapılanmayıgerekli kılan nedenler, bu doğrultuda Türkiye'de gerçekleştirilen idari reform yada yenidenyapılanma çalışmaları ve Gelişmiş Ülkelerde ve Türkiye'deki sağlık sistemleri ile sağlıksigortası uygulamaları incelenmiş ayrıca Genel Sağlık Sigortası yasa tasarısının getirdiklerimevcut durumla karşılaştırılmıştır.Araştırma neticesinde, Ülkemizde Kamu yönetiminin yeniden yapılandırılması içinöncelikle güçlü bir irade ile uzun süreli bir istikrar yapısına ihtiyaç duyulduğu, ayrıcaülkemizdeki mevcut sağlık hizmetlerinin etkin ve verimli kılınabilmesi ile hizmettenfaydalanma yönüyle sosyal güvence kapsamındaki ayrımcılığın ortadan kaldırılabilmesi içingenel nitelikli bir sağlık sigortası uygulamasına ihtiyaç duyulduğu görülmüştür. Bukapsamda hazırlanan yasa tasarısı Türkiye'nin ekonomik mali durumuyla birliktedeğerlendirildiğinde ihtiyaçları büyük oranda karşılayabilecek nitelik arz etmesine rağmen,çok iyi bir organizasyon yapısını gerekli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the scope of the Universal Health Insurancedraft legislation developed by present government in direction of restructuring of publicadministration scheme, and the changes may take place in the health sector and healthinsurance with its enforcement, comparing with the current systems and its applications.During the research stage, the reasons behind the restructuring of publicadministration, in direction of this restructuring, administrative reforms and practices thatperformed in Turkey were observed. In addition, patterns in the developed countries wasexamined and compared with the current situation that the draft legislation brings out inTurkey.As a result, it is concluded that a strong will and long term stabilisation isrequired during restructuring the public administration. Additionally, by social securitypractices with the universal coverage it is also needed to eliminate discrimination amongthe social security instutitions to be able to provide effective and quality healthcareprovision. When the draft legislation prepared in this context it is evaluated with theeconomic and financial situation of Turkey. Although it seems to meet the requirementsmostly, highly organisational structure will be required.