Toplam kalite yönetiminin kurumsal imaj üzerine etkileri ve bir araştırma
The effects of total quality management on the corporate image and a research
- Tez No: 188932
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Günümüzde hayata dair her şey teknoloji, globalleşme ve bilgi toplumukavramlarından etkilenmekte, değişmekte ve gelişmektedir. Değişim rüzgârı,bilgi çağının gereği olarak, insanı merkez alan bir yönetim anlayışı olan?Toplam Kalite Yönetimi? felsefesinin doğuşuna zemin hazırlamıştır. Öteyandan giderek daha da şiddetlenen rekabet ortamı, dünyanın soluksuzdevam eden ve baş döndürücü hızdaki değişimi ve gelişimi, işletmelerinrakiplerine üstünlük sağlayabilmeleri için mevcut imajlarını gözdengeçirmelerini ve kurumsal imajlarını geliştirmek üzere, hummalı çalışmalaragirmelerini zorunlu kılmıştır.20. yüzyılın sonlarına doğru popülarite kazanan toplam kalite yönetimiuygulamaları; yönetsel anlamda işletmelere katkı sağlamanın yanında, varolmak ve ayakta kalmak adına ciddi kaygılar taşıyan işletmelerin, imajlarınıiyileştirme çalışmaları için de, iyi bir fırsat olmuştur. Çünkü kurumsal imajıetkin olan bir işletmenin, rakiplerine oranla daha güçlü pazar hâkimiyetine vedaha sadık müşteri kitlesine sahip olacağı açıktır. şletmelerin varoluş amacıkar elde etmek ve süreklilik olduğuna göre, çağın gereklerinden olan toplamkalite yönetimi ve kurumsal imaj yönetimi amaçlara ulaşmada kaçınılmaz vebir o kadar da gerekli hale gelmiştir.Bu çalışma teorik ve uygulama olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır.Teorik kısmın ilk bölümünde toplam kalite yönetimi kavramı tüm yönleriyle elealınmış, ikinci bölümde imaj-kurumsal imaj kavramları açıklanmış ve sonbölümde ise, ilk iki bölümde incelenen bu iki kavramın etkileşimleri üzerindedurulmuştur. Uygulama kısmında da, 4 farklı ilde bulunan ve toplam kaliteanlayışını benimsemiş ISO belgeli 40 işletmenin 160 yöneticisine anketyöntemi uygulanmıştır. Sorulan sorularla toplam kalite yönetiminin, kurumsalimaj oluşumunu etkileyip-etkilemediği, şayet etkilediyse ne yönde etkilediğianaliz edilmiş, sonuçlar tablolar halinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays everything about life is effected, changed and improved bytechnology, globalization and information society. As a necessity ofinformation age, the wind of change prepares suitable environment for theemergence of TQM philosophy which is the human centered managementapproach. On the other hand, competitive atmosphere that becomes moreand more violent everyday, non-stop and giddy changes and improvementsin the world make it necessary for the firms to review their image and to starthustle strives so as to develop their corporate image concept.TQM practices that became popular towards the end of the 20thcentury not only were a good opportunity for firms but also it became a goodchance for the image improvement of the firms that have been worried abouttheir standing. Because it is clear that a firm that has an effective institutionalimage has more powerful market dominance and loyal costumer mass. Asultimate targets of an organization are continuity and to make profit, TQMand management of corporation image which are necessities of age havebeen inevitable and necessary.This work consists of two parts; theoretical and practical part. In thefirst chapter of theoretical part, TQM has been dealt with its all dimensions. Inthe second chapter image and corporation image have been explained and inthe final chapter, the interaction of the previous two concepts has beenstudied. In practical part, questionnaire method applied to 40 firms and 160managers whose firms adapted and had ?ISO? certificate in four differentprovinces. By means of the asked questions, it has been evaluated whetherTQM affects formation of corporation image or not and If is so, how it affectshas been evaluated and shown in tables.