İşletmelerde çalışanların motivasyonlarını etkileyen faktörler: Bir alan araştırması
The factors which affect the motivation of the staff in the business: A field study
  1. Tez No: 188933
  2. Yazar: FERDA ALPER AY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzün yoğun rekabet koşullarında, işletmelerin varlıklarınıkoruyabilmeleri ve sosyal paydaşların beklentilerini en uygun düzeydekarşılayabilmeleri, öncelikle insan kaynaklarının etkin ve verimli çalışmasına bağlıdır.İnsan kaynaklarının etkin ve verimli çalışmasını sağlamada önemli bir faktör deçalışanların iş motivasyonlarının sağlanmasıdır. İşletmelerin amaçlarını uygun kaynakkullanımı ile gerçekleştirmelerinde yüksek motivasyona sahip çalışanların önemlikatkısı olduğu söylenebilir.Bu çalışmanın amacı, motivasyon faktörlerini ve bu faktörlerin çalışanlarındemografik özellikleri ile etkileşimini incelemektir. Kuramsal ve uygulamalı birçalışmanın yararlı olacağı düşüncesiyle; öncelikli olarak motivasyon konusu ile ilgililiteratür taraması yapılarak çalışmanın kuramsal kısmı tamamlanmıştır. Çalışmanınuygulamalı kısmı ise Sivas'taki sağlık kurumlarına yönelik bir alan araştırması ilegerçekleştirilmiştir. Bu şekilde konunun kuramsal yönü ile uygulama arasındakibağıntılar belirlenmeye çalışılmıştır.Bu amaçla Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama hastanesi ile SivasSultan I. İzzettin Keykavus Devlet Hastanesi'nde çalışanlar üzerinde bir anketçalışması yapılmıştır. Araştırmada yüz yüze anket yöntemiyle toplanan veriler, Z ve X2hipotez testleri ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları; motivasyon faktörleri vebunların demografik özelliklerle ilişkileri olmak üzere iki bölümde değerlendirilmiştir.Bununla birlikte bunların sistem bütünlüğü içinde birbirleriyle etkileşimli oldukları daunutulmamalıdır.Araştırmada incelenen motivasyon faktörleri açısından bir değerlemeyapıldığında, motivasyonda daha çok yönetsel ve bireysel faktörlerin önemli olduklarısaptanmıştır. Bu sonuca göre motivasyonu yükseltmede, yönetsel uygulamaların vebireysel özelliklerin istenen nitelikte olmalarını sağlamak önemlidir. İlişkilerle ilgilideğerlendirmelere bakıldığında; meslek, cinsiyet ve gelir özelliklerinin, motivasyonfaktörleri ile deneyim, medeni durum, yaş ve eğitim özelliklerine göre daha fazlaetkileşim içerisinde olduğu gözükmektedir. Bu sonuca göre motivasyon çalışmalarındasöz konusu etkileşimin dikkate alınması, motivasyon üzerinde olumlu etkilersağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In today?s intensive competitive conditions, companies? continuing theirexistence and their meeting social partners? expectations in the best level depend firstlyon the use of human researches effectively and productively. An important factor inproviding the productive and effective working of human researches is to supply workmotivation for the workers. It is possible to say that workers having high motivationhave important role in the companies? realizing their targets with the use of optimumsource.The objective of this study is to examine the motivation factors and theinteraction of these factors with the workers? demographic characteristics. Thinking thattheoretical and practical study would be useful; by making a literature search overmotivation topic primarily, theoretical part of the study was finished. In the practicalpart of the study, a field study was made over the health organizations in Sivas. Thus,the relations between the theoretical and practical sides of the topic were aimed to besearched.For this purpose, a questionnaire over the workers of ?Cumhuriyet ÜniversitesiAraştırma ve Uygulama Hastanesi? (the name of the university hospital in the city) and?Sivas Sultan I. İzzettin Keykavus Devlet Hastanesi? (the name of the local statehospital) was made. In the research, data gained via face to face questionnaire wereanalyzed with Z and X2 hypothesis tests. Search findings were evaluated in two parts asmotivation factors and the relations between demographic characteristics andmotivation factors. Apart from this, their being in correlation with one another in systemintegrity shouldn?t be forgotten.When an evaluation in terms of the studied motivation factors is made,especially the importance of managerial and individual factors was determined.According to this result, it is important to provide the management applications andindividual features at the required level in raising the motivation. When the evaluationsdealing with the relations are considered, the features of job, sex and income are moreinteracted with the elements of motivation than the features of marital status, age andeducation. According to this result, taking the said interaction into account in the studiesof motivation can provide positive effects on the motivation.