Farabi ve İbn Sina düşüncesinde Mead
Eschatology accordin to Al Farabus and avicenna
  1. Tez No: 188941
  2. Yazar: HASAN ÖZALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma da slam dünce tarihinin ki öneli filozofu Farabi ve bn Sina'nın?Mead/eskatoloji? hakkında ki düşünceleri araştırılmıştır. Araştırma bu konu da ikimeşşai filozof üzerine etki eden Yunan felsefesi ve bu filozofların yaşadığı dini-sosyolojik kültür esas alınarak yapılmıştır. Konumuza esas teşkil eden ruh, hayat, ölüm,reenkarnasyon, mead gibi temel kavramlar incelendi ve özellikle ruhun varlığı, ispatı,mahiyeti ve ölüm sonrası yaşamı ve ölümsüzlüğü ilgili olarak Yunan felsefesindePlaton, Aristo ve daha sonraki dönemlerde Plotinos ve yeni-Platonculuk, Yahudilik,Hıristiyanlık ve slamiyet'in konuyla ilgili görüşleri belirtildi. Daha sonra Farabi ve bnSina düşüncesinin genel karakteristiği ortaya konularak temel kaynaklardan bu ikifilozofun ruh/nefis'in varlığı mahiyeti, ispatı, bedenden ayrılması, yeniden dirilişi,ölümsüzlüğü, mutluluğu hakkında ki görüşleri araştırıldı. slam dinin konuya ilişkingörüşleri de ortaya konularak uygun görülen yerlerde Farabi ve bn Sina'nın görüşlerigerek felsefi gerekse dini perspektifle kritize edildi. Bu iki filozofun konuyla ilgiliolarak etkilendikleri felsefi ve dini kaynaklar tespit edilerek, görüşlerinin özellikle slamdinindeki yeri tartışıldı. Ayrıca Farabi ve bn Sina'nın görüşlerinin birleştikleri veayrıldıkları yerler tespit edilerek karşılaştırmalı olarak ele alındı.
Özet (Çeviri)
In this study, the opinions of the two important philosophers of MuslimPhilosophy Farabi and İbn Sina concerning ?Mead/eschatology?, are put forth. The studyis carried out according to the Greek philosophy that influenced these two (Meşşai/Peripatetic) philosophers lived. Basic notions, such as spirit, life, death, reincarnation,eschatology, which make the foundation of our topic, our dealt with, and especially,concerning the existence of spirit, its evidence, composition, its life after death, and itseternity; Plato and Aristotle in Greek philosophy, and especially Plotinous and Neo-Platonism in subsequent periods, the relevant points of view in Judaism and Christianityare studied. And than by putting fort he general characteristics of the thought of Farabiand İbn Sina the ideas of these two philosophers about spirit, its existence, evidence,composition, its life after death, eternity, happiness are searched through, Exposing thestance of Islam about the topic, whenever appropriate, the ideas of Farabi and İbn Sina arecriticized according to both philosophic and religious perspective and especially how theseidea are viewed according to Islam is discussed. Moreover in every subject, the ideas ofFarabi and İbn Sina are compared when they differ, in the last part of the study, the ideasof the two philosophers are dealt with in comparisen for each topic, and the points wherethey agree and disagree with one another are pointed out. Concerning the subject, thephilosophic and religious sources that influenced them are mentioned.