Paternal representations in late adolescence
Geç ergenlik döneminde baba temsilleri
- Tez No: 188967
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLER FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de geç ergenlerin zihinsel temsillerinde anne vebabaların nasıl tasvir edildikleri, özellikle baba temsilleri üzerinde odaklanarakincelenmiştir. Erkek ve kızların ebeveyn anlatıları içinde ebeveyn temsillerinin içeriği,çelişik anlatı düzeyi, artikülasyon düzeyi, sözel akıcılığı ve gelişimsel düzeyi Blatt,Chevron, Quinlan, Schaffer ve Wein'in (1988) Nesne Temsillerinin Niteliksel veYapısal Boyutlarının Ölçülmesi yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. Ayrıca, genişleyenbenlik yapısının ebeveyn temsillerinin yapısı ve içeriği üzerindeki etkileri dearaştırılmıştır.Çalışmaya Boğaziçi Üniversitesinden 50 kız, 50 erkek lisans öğrencisi yaptıklarıaçık uçlu anne ve baba anlatımlarıyla katılmışlardır. Analizler ebeveyn cinsiyetinin vegeç ergen cinsiyetinin anlamlı temel etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Genel sonuçlarbireylerin zihinsel dünyalarında babalar hakkındaki geleneksel söylemlerin hâlen dahabaskın olduğuna işaret etmektedir; anneler, babalara kıyasla daha şefkatli, sıcak, güçlü,yakından ilgili ve daha bakım verici olarak tarif edilmişlerdir. Babalar ise annelerekıyasla daha hırslı, zeki, başarılı olarak ve daha yüksek çelişik anlatı düzeyi, sözelakıcılık düzeyi ve kavramsal düzey ile tarif edilmişlerdir. Genişleyen benlik puanlarıarttıkça kızlar ve erkekler annelerine daha olumsuz özellikler atfederken, bu durumsadece kızların babaları için gerçekleşmiştir. Sonuçlar, mevcut kültür bağlamı içindekiilişkisel ve gelişimsel farklılıklar açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study investigated how fathers and mothers are portrayed in lateadolescents? mental representations in Turkey with a specific focus on paternalrepresentations. Using Blatt, Chevron, Quinlan, Schaffer and Wein?s (1988) method ofAssessing Qualitative and Structural Dimensions of Object Representations, the contentof the representations, the level of ambivalence, the level of articulation, the verbalfluency, and the developmental level in parental representations were assessed inparental narratives of males and females. The effect of an Expanding Self construal onstructure and content of parental representations were also explored.Fifty female and 46 male Boğaziçi University undergraduate studentsparticipated in the study providing open-ended descriptions of their mothers and fathers.Analyses indicated a significant main effect of parental gender and significant maineffect of late adolescent?s gender in both maternal and paternal descriptions. Overallresults suggested that traditional discourses regarding fathers are still dominant in themental worlds of individuals; mothers were described as more affectionate, warmer,stronger, more constructively involved and more nurturant than fathers. Compared tomothers, fathers were described as more ambitious, more intellectual and moresuccessful and they were described with higher levels of ambivalence, verbal fluencyand conceptual level. Correlations revealed that as Expanding Self scores increased, bothmales and females ascribed more negative qualities for their mothers, however inpaternal representations only females represented their fathers more negatively. Theresults are discussed on the basis of relational and developmental differences within thespecific cultural context.