What happens when fathers and children talk about each others' mental states in play? : The development of social representations and affect regulation capacity
Babalar ve çocuklar birbirlerinin zihin durumları hakkında konuştuğunda ne oluyor? : Sosyal temsiller ve duygu regülasyonunun gelişimi
  1. Tez No: 456748
  2. Yazar: SERRA ABABAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL HALFON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Zihinselleştirme, kişinin kendinin ve karşısındakinin hareketlerinin altında yatan amaç ve niyetleri anlayabilme kapasitesidir (Slade, 2005, p.269). Bu araştırma, baba-çocuk oyunu içerisinde, babaların bağlanma güvenliği, zihinselleştirme seviyeleri ve çocukların duygu regülasyonu, sosyal temsilleri ve zihinselleştirme seviyeleri arasındaki ilişkiyi araştırmayı hedeflemektedir. Katılımcılar, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin Psikolojik Danışmanlık Merkezi'ne başvurmuş olan, 40 adet baba ve çocuğudur. Katılımcı olan çocukların ortalama yaşı 7'dir. Zihinselleştirme seviyeleri ve oyun içindeki davranışlar iki farklı kodlama sistemi ile ölçülmüştür. Babaların ve çocukların“-mış gibi”oyun içindeki zihin durum sözcükleri arasında pozitif ilişki gözlemlenmiştir. Babaların kendileri ve diğer kişi hakkında kullandıkları zihin durum sözcükleri, sırasıyla, çocukların diğer kişiler ve kendilerine yönelik zihin durum sözcükleriyle pozitif ilişkili bulunmuştur. Bunun yanı sıra, babaların“-mış gibi”oyun içerisinde kullandığı zihin durumları sözcükleri ile çocukların sosyal temsilleri arasında pozitif bir ilişki gözlemlenmiştir. Fakat, babaların zihin durum sözcükleri kullanımı ile bağlanma güvenlikleri ve çocukların oyun içindeki duygu regülasyonları arasında herhangi bir ilişki bulunamamıştır. Sonuçlar, katılımcıların klinik şikayetlere sahip olmaları göz önünde bulundurularak, nesne ilişkileri, psikodinamik teori ve literatürdeki baba rolleri ışığında tartışılmıştır. 1) Zihinselleştirme 2) Duygu Regülasyonu 3) Sosyal Temsil 4) Bağlanma 5) Nicel Araştırma
Özet (Çeviri)
Mentalization refers to the capacity to understand one's own and other's behaviors, regarding the underlying mental states and intentions (Slade, 2005, p.269). The study aimed to explore the relations between paternal attachment security and mentalization levels and children's emotion regulation, social representations and mentalization levels in father-child play. Participants consisted of 40 father-child dyads referred to Istanbul Bilgi University Psychological Counseling Center for psychological counseling. Children were 7 years old, on average. Two different coding systems were used to assess mentalization levels and play behaviors. Father and children's play-related (pretense) mentalizations were observed having positive correlations. Fathers' other and self related mentalizations were found to be positively correlated with children's self and other related mentalizations, respectively. Father's mentalization in pretend play also showed positive correlation with children's social representations in play. However, no significant correlations were found between fathers' mentalization levels, attachment security and children's emotion regulation. As study was consisted of a clinical sample, the results were primarily discussed over the possible differences in clinical father-child dyads by considering the empirical findings, psychological theories (object-relations and psychodynamic) and the newly developing role of the fathers.