Contribution of municipalities to adult education: ISMEK case
Belediyelerin yetişkin eğitimine katkısı: İSMEK örneği
  1. Tez No: 188968
  2. Yazar: YUSUF ALPAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATMA GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma SMEK'in eğitim bilimsel, idari, finansal, ve işleyişini incelemiştir. Çalışmadagörüşme, gözlem, kurumsal doküman ve veri tabanı incelemesi yöntemleri kullanılmıştır.SMEK Yönetim Merkezi, stanbul Büyükşehir Belediyesi Eğitim Müdürlüğü ve SMEK'e üçfarklı kurs merkezi görüşme ve gözlemler için örneklemi oluşturdu. SMEK YönetimMerkezinde genel koordinatör, dört koordinatör yardımcısı, altı bölüm sorumlusu, stanbulBüyükşehir Belediyesi'nde SMEK'ten sorumlu iki yönetici ile üç kurs merkezinde kursmerkezi yöneticisi, iki öğretici, üç katılımcı olmak üzere toplam 31 kişi ile görüşme yapıldı.Çalışmada belediyelerin yetişkin eğitimi etkinlikleri sunmasında birçok etmenin etkili olduğugörülmektedir. Bunlar arasında, kentlerin temelde göçle birlikte hızla artan nüfusları ve kentyaşamına uyum gereksinimi, temel altyapı hizmetlerinin belli bir ölçüde tamamlanmış olması,devletin yetişkin eğitimi sunumunda yetersiz kalması, ve son olarak özelleşme ve yerelleşmesüreçleri ile birlikte değişen eğitim anlayışı sayılabilir. Kadınların, özellikle iş piyasası dışındakalan ev kadınlarının SMEK'in ilk yıllarında hedef grup olarak seçildiği ortaya çıkmıştır.SMEK etkinlikleri belediye yönetimi tarafından belediye ve kent sakinleri arasında bir köprüolarak görülmektedir. Bu çalışma, SMEK'in idari ve finansal yapısı ve işleyişi, SMEK kursmerkezleri, eğitim materyalleri, kurslar, öğretici ve öğrenci özelliklerini incelemektedir. Sonolarak SMEK'in, kursiyerlerin sosyal, ekonomik, kültürel ve psikolojik gelişimlerine ne türkatkılarda bulunmayı amaçladığı ve SMEK'in yetersiz kaldığı alanlar tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the pedagogical, administrative, and financial functioning of SMEK.Interviews, official database and document reviews and observations were conducted for thestudy. Administrative center of SMEK, stanbul Metropolitan Municipality Education Officeand three socio-economically different SMEK course centers were the sample for interviewsand observation. In the Administrative Center of SMEK, General Coordinator, four associatecoordinators and the six department managers, and two administrators in stanbulMetropolitan Municipality who are responsible with SMEK were interviewed. Also in eachcenter the administrator of the center, two teachers, and three students were interviewed. Intotal 31 people were interviewed. Study indicated the main factors that directs municipalitiesto serve adult education activities are 1) changes in the city structures mainly by rapidincrease in the populations of cities and need to adaptation to urban life, 2) completion ofbasic infrastructure services at a certain level, 3) the lack of central government provision inadult education, and lastly 4) the change in the conception of education by the process ofprivatization and decentralization. Study revealed that women, especially housewives, that areout of labor market consists of the main target group of SMEK in the first years ofinstitution. Also SMEK activities are seen as a bridge between municipality and people in thecity by municipality administration. This study examines SMEK?s administrative andfinancial structure, the characteristics of the SMEK course buildings, educational materials,courses, staff and students. Lastly, the types of contributions aimed by SMEK on social,economical, cultural and psychological development of participants and areas of deficiency ofSMEK are discussed.