Consumer behavior in electronic retailing and the critical success factors affecting consumer preferences and loyalty
Elektronik perakendecilik sektöründe tüketici davranışları, tüketici tercihlerini ve bağlılıklarını belirleyen kritik başarı faktörleri
  1. Tez No: 188978
  2. Yazar: ÜNSAL HAKAN NİKBAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HANDE KIMILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Internet ortamındaki alışverişlerin yaygınlaşmasıyla birlikte Türkiye'deelektronik perakende sektöründe satış hacimleri 2003 senesinden beri 4 katınüzerinde bir artış göstermiştir. Bu sektördeki gelirler artmaya devam ederken, artanpazar rekabeti firmaların tüketicilerin davranışlarını ve sanal mağaza tercihlerinietkileyen faktörleri anlama gerekliliğini karşılarına çıkarmaktadır. Internet ortamındasanal mağazalar arası geçişlerin kolaylığı, mevcut müşterinin bağlılığınısağlayabilmeyi başarının anahtarı haline getirmektedir. Bu çalışma müşteridavranışları ve e-perakende başarı faktörleri (site ziyareti ve satın alım faktörleriolarak); arasındaki ilişkilerini tüketici açısından başarı faktörlerinin öncelikleri vemüşteri bağlılığı (mağaza değiştirme maliyeti dahil) arasındaki ilişkileri araştırmayöntemiyle bulmayı amaçlamaktadır. 258 kişiden toplanan veri, tanımlayıcı, faktör,karşılıklı ilinti ve regresyon analizleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bu sonuçlar Webtrafiği, ziyaret sağlama amaçlı tanıtımlar ve satın alımdaki kritik başarı faktörleri ilemüşteri karakterleri arasında pozitif ve negatif ilişkiler olduğunu göstermiştir. Sonolarak, müşteri bağlılığı ve mağaza değiştirme maliyetinin pozitif ilintili olduğu fakatbunları sağlayan kritik başarı faktörlerinin farklı olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
E-tailing sales volume in Turkey has increased more than four times since2003 with increasing popularity of online shopping. While the revenues continue togrow, the increasingly competitive market forces e-tailing companies to understandonline consumer behavior and the factors influencing consumers for e-store choices.Internet environment lowers barriers for customers switching between e-stores; thusretaining existing customers as loyal is a key challenge for success. This study aimsto examine the relations between online consumer behavior and the critical successfactors of e-tailing (including both visit and purchase factors); and also the relationbetween the priority of these critical success factors for consumers and online loyaltyincluding switching cost concept after an exploratory research. Data collected from258 online customers was analyzed by using descriptive, factor, correlation, andregression analyses. The results of analyses show that there are negative and positiverelations between the consumer characteristics; and Web traffic, the effectiveness ofadvertising tools for visit, and the critical success factors for purchase. Finally, thisstudy shows that loyalty and swithing cost have different critical success factors asleading inputs although they are positive correlated.