A longitudinal study of the relationship between perceived social support and psychological well-being of adolescents from low socioeconomic status
Düşük sosyoekonomik düzeyden gelen ergenlerin algıladıkları sosyal destek ile ruh sağlıkları arasındaki ilişki üzerine boylamsal bir çalışma
  1. Tez No: 188977
  2. Yazar: MELİSA SAYAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HANDE SART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı; 14-16 yaş aralığındaki düşük sosyoekonomikdüzeyden gelen ergenlerin (n=237) algıladıkları sosyal destek ile ruh sağlıkları- psikolojik uyum ve depresif semptomlar - arasındaki ilişkiyi incelemektir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the relationship between perceivedsocial support and psychological well-being defined by - psychological adjustmentand depressive symptoms - of adolescents between ages 14-16 years old (n=237)from low socioeconomic status (SES).