Prevalence of tobacco, alcohol and substance use among undergraduate Boğaziçi University students and exploration of specified risk factors
Boğaziçi Üniversitesi lisans öğrencilerinin sigara, alkol ve madde kullanım yaygınlığı ve belirtilen risk faktörlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 188990
  2. Yazar: SEVİL TANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATOŞ ERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Boğaziçi Üniversitesi Lisans Öğrencilerinin Sigara, Alkol ve Madde KullanımYaygınlığı ve Belirtilen Risk Faktörlerinin İncelenmesiSevil TanerMadde kullanımı tüm dünyada farklı biçimlerde görülen bir olgudur. Maddekullanımını arttırabilecek ve pekiştirebilecek bazı bireysel ve bağlamsal değişimlerikapsayan üniversiteye geçiş dönemi madde kullanım sorunlarına yol açabilir. Buçalışmanın amacı Boğaziçi Üniversitesi'nde okuyan lisans öğrencilerinin sigara, alkol vemadde kullanım yaygınlıklarını, madde kullanmaya başlama yaşını ve belirtilen riskfaktörlerini incelemektir.Çalışmanın örneklemi çok basamaklı küme örneklem yöntemi kullanılarakseçilen 673 B.Ü. lisans öğrencisinden oluşmaktadır. Örneklemde 311 erkek (%43.7),361 bayan (%57.3) öğrenci bulunmaktadır. Araştırmacı tarafından geliştirilen ?Sigara,alkol ve madde kullanım yaygınlığı anketi? ders saatlerinde uygulanmıştır.En yaygın olarak kullanılan madde alkol (%66.5) olarak bulunmuş, alkolü sigara(%60.2) ve esrar (%9.2) takip etmiştir. Esrar dışındaki herhangi bir maddeyi yaşam boyuen az bir kez kullanma yaygınlığı %7'dir. Örneklemin büyük bölümü esrar (86.9%) veecstasy (803%) kullanmaya üniversiteye girdikten sonra başlamıştır. Kullanımyaygınlığı cinsiyete göre fark göstermemiştir. Madde kullanım yaygınlığı ile ebeveyn,kardeş, en iyi arkadaş madde kullanımı, kullanımı onaylamak ve risk alma davranışıviipozitif ilişkili, hissedilen zarar ve ulaşılabilirlik, dinin önemi ve katılıma göre negatifilişkili bulunmuştur.Genellenebilirlik gibi kısıtlılıklarına rağmen çalışmanın bulguları B.Ü.öğrencilerinin madde kullandığını ve yaşam boyu en az bir kez yasa dışı madde kullanımoranının (%9.2) geçmiş Türk gençliği verileri ile karşılaştırıldığında (%6.7) daha yüksekolduğunu ortaya koymuştur.viii
Özet (Çeviri)
Prevalence of Tobacco, Alcohol and Substance Use among Undergraduate BoğaziçiUniversity Students and Exploration of Specified Risk FactorsbySevil TanerSubstance use is a phenomenon, which can be observed in different forms anddisplays all around the world. The transition to college which involves individual andcontextual changes that can increase or enhance vulnerabilities might lead to substanceuse problems. The aim of this study was to find out the prevalence and onset of tobacco,alcohol and substance use among Boğaziçi University undergraduate students, andexploration of specified risk factors.The subjects of the study were comprised of 673 undergraduate B.U. studentswho were sampled by using a multistage cluster sampling method according to facultyand grade level. The sample constituted of 311 male (46.3%) and 361 female (57.3%)students. ?Tobacco, alcohol and substance use prevalence questionnaire? which wasdeveloped by the researcher was administered during class hours.Alcohol was the most prevalent substance (66.5%) followed by tobacco (60.2%)and marijuana (9.2%). The prevalence of using any substance except from marijuana atleast once in lifetime was 7%. Majority of the subjects started to use marijuana (86.9%)and ecstasy (80.3%) after university enrollment. Prevalence rates did not differaccording to gender. Paternal and sibling?s, best friends substance use, approval of useof substances and risk taking behavior were related positively while perceived harm andvavailability, importance of and attendance to religion, were found to be negativelyrelated with prevalence rates.Despite limitations such as generalizability the findings of this study provideevidence that substance use was occurring among undergraduate B.U. students and thatrates of using illegal drugs at least once in lifetime (9.2%) was higher compared toavailable Turkish youth data (6.7%).vi