Kahramanmaraş il merkezindeki lise son sınıf öğrencilerinde madde bağımlılığı ve etkileyen faktörler
Substance use and related factors in high school senior students in center of Kahramanmaraş
  1. Tez No: 426687
  2. Yazar: ÖZGÜR ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN NAZLICAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Giriş ve Amaç: Madde bağımlılığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz içinde önüne geçilmesi gereken çok tehlikeli bir halk sağlığı sorunudur. Ergenlik madde kullanmaya başlama açısından en riskli dönemi oluşturmaktadır. Ülkemizde tütün, alkol ve psikoaktif maddelerin kullanımında son yıllarda artış olduğu gözlenmektedir. Bu tez çalışmasının amacı; lise son sınıf öğrencilerinin madde kullanma durumlarını ve etkileyen faktörleri saptayıp bu doğrultuda madde kullanımıyla ilgili tedbirlerin alınmasını sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Kahramanmaraş il merkezindeki lise son sınıf öğrencilerinin sigara, Maraş otu, nargile, alkol ve psikoaktif madde kullanma durumlarını saptayıp etkileyen faktörlerin neler olduğunu öğrenmek amacıyla planlanmış tanımlayıcı tipte kesitsel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Kahramanmaraş il merkezindeki 7632 lise son sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Örnekleme almamız gereken öğrenci sayısını belirlemek için Türkiye'de 2005 yılında 8 ayrı üniversitenin 1.sınıf öğrencileri üzerinde yapılan bir çalışma baz alındı.123 Buna göre madde bağımlılığı % 3 olmak üzere, % 99 güvenilirlik ve % 1 hata payı ile örnekleme almamız gereken 1541 öğrenci olduğu tespit edildi. Toplam 47 lisenin isimleri bir torbaya konularak basit rasgele yöntem ile öğrenci sayısı 1541'i bulana kadar torbadan lise isimleri çekildi. Örnekleme çıkan ve o gün okula gelmeyen öğrenciler için okula iki kez daha gidildi ve örneklemin tamamına ulaşılarak çalışma tamamlandı. Bu araştırmada anketler öğrencilere 2015 yılı mart ve nisan ayları içinde uygulandı. 1541 öğrenciye 59 sorudan oluşan sosyodemografik özellikler, sigara, Maraş otu, nargile, alkol ve madde ile ilgili anket formu ayrıca 6 sorudan oluşan fagerström sigara bağımlılık testi uygulandı. Fagerström bağımlılık testine göre 0-2 puan çok az bağımlı, 3-4 puan az bağımlı, 5 puan orta derece, 6-7 puan yüksek bağımlı, 8-10 puan ise çok yüksek bağımlı olarak kabul edildi. Verilerin analizi için SPSS 19.0 programı kullanıldı. Frekans, ki-kare, t-testi ve logistik regresyon analizi yapıldı. Bulgular: Kahramanmaraş il merkezindeki lise son sınıf öğrencilerinde sigara içme prevalansı % 27.3, Maraş otu kullanma prevalansı % 16.1, nargile kullanma prevalansı % 22.4, alkol kullanma prevalansı % 19.3, madde kullanma prevalansı ise % 6.1 olarak belirlendi. Her gün sigara içen öğrencilerin % 48'i sigaraya 15 yaşından önce başlamıştı. Sigara bağımlısı olan öğrencilerin fagerström skorlarının ortalaması 2.1±1.35, ortanca skor 1,00 olarak bulundu. Öğrencilerin en çok kullandığı maddelerin sırasıyla; uçucu maddeler (% 32.3), esrar (% 30.1), bonzai (% 8.6), eroin (% 6.5) ve ecstasy (% 4.3) olduğu belirlendi. Sigara, alkol ve madde kullananların aile bireylerinde ve yakın arkadaşlarında da bu maddelerin sık kullanıldığı bulundu. Sonuç: Bu çalışmanın sonucuna göre madde kullanımı liselerde eskiye göre artış trendi içerisindedir. Anne ve babası ile sorunlarını rahatlıkla konuşabildiğini ifade eden öğrencilerde madde kullanma oranı anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Bu nedenle öncelikle anne ve babaları içine alan eğitimler yaygınlaştırılmalıdır. Öğrencilerin büyük çoğunluğu kullandıkları maddelere ulaşmakta zorlanmadıklarını belirtti. Maddeye ulaşımın engellenmesi amacıyla emniyet teşkilatına bağlı narkotik şube birimlerinin daha sıkı çalışıp tedbirler alması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Background and Objective: Drug addiction is a very dangerous public health problem to be precluded in our country as well as worldwide. Adolescence is the most vulnerable period in terms of starting to use substances. Increase is observed in recent years in the use of tobacco, alcohol and psychoactive substances in our country. The purpose of this study is to identify factors affecting high school seniors and the status of student substance use and take measures related to substance use in this direction. Materials and Methods: This study is a cross-sectional descriptive study designed to determine tobacco, alcohol, Maras powder, water pipe, and psychoactive substance use in high-school seniors in the city of Kahramanmaras and what factors might affect the situation. The scope of the research includes 7632 final year high school students in city of Kahramanmaras. To determine the number of students that we need to sample, a study that is carried out on 8 different universities 1st year students in 2005 in Turkey is based on. Including 3% substance abuse, and with a 99% confidence and 1% margin of error 1541 students that we need to sample was detected. The names of 47 high schools put in a bag to and by the simple random number method high school names were taken until student number reached 1541. For students who didn't come to school were gone two more times and work has been completed by reaching all the sample. In this study, questionnaires were administered to students in March and April 2015. 1541 students underwent 59 questions consisting of sociodemographic characteristics, smoking, Maras powder, water pipe, alcohol and substance abuse and also underwent Fagerstrom test consisting of 6 questions. According to Fagerstrom dependence on test scores of 0-2 were much less addict, 3-4 points were less addict, 5 points were moderate addict, 6-7 points were higher addict, and 8-10 points were considered to be very high addict. SPSS 19.0 software was used for data analysis. Frequency, t-test, chi-square, logistic regresyon analysis was performed. Results: The prevalence of smoking among high school seniors in the city of Kahramanmaras was 27.3%, prevalence using the Maras herb was 16.1%, the prevalence of using hookah was 22.4%, and the prevalence of alcohol use was 19.3%, while the prevalence of drug addiction was defined as 6.1%. 48% of the every day smokers began smoking before XVI the age of 15. The average Fagerstrom score of students who was smoke addict was 2.1 ± 1.35, and median score was found to have been 1.00. Most commonly used substances among the students were found to be respectively; volatile substances (% 32.3), cannabis (% 30.1), bonsai (% 8.6), heroin (% 6.5) and ecstasy (% 4.3). Smoking, alcohol and drug use in the family members and close friends were also found frequent in users of these substances. Conclusion: The use of substances based on the results of this study in high school shows increasing trend compared to the past. Rate of substance use among students who expressed their problems comfortably with their mother and father was found to be significantly lower. Therefore, parents must first expanded into the field training. Students said they had no difficulty in reaching the majority of the substances they use. In order to prevent the access to substances, more stringent measures by narcotics branch unit of the police force needs to be taken.