IPO performances of VC backed and non-VC backed companies: A cross country comparison of Germany and the UK
Girişim sermayesi yapılmış olan ve olmayan şirketlerin halka arz performansları: Almanya ve İngiltere'nin ülkelerarası karşılaştırması
  1. Tez No: 188989
  2. Yazar: KADRİ ÖZGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Halka arz edilecek şirketlerin ortaklık yapılarının içinde girim sermayedarlarıbulundurmaları akademik çevrelerin dikkatle üzerinde durduğu konulardan birisikonumundadır. Kredibilite Teorisinin geçerli olduğu varsayımı altında girişimsermayesi yatırımı yapılmış şirketlerin halka arz ıskontolarının içerisinde her hangibir girişim sermayesi yatırımı bulunmayan şirketlere göre daha düşük olmalarıbeklenmektedir. Bu durumun araştırılması için 1998-2005 yılları arasındaAlmanya'da halka arz edilmiş 374 şirket ile aynı dönemde İngiltere'de halka arzedilmiş olan 274 şirket incelemeye alınmıştır. OLS modelinin sonuçları her ikiülkede de bu teorinin, dinamikleri farklı olsa da, geçerli olduğunu göstermiştir.Çalışmada elde edilen bir diğer önemli bulgu da hisse satış yasağı süresinin sonunayaklaşan şirketlerden içinde girişim sermayesi yatırımın olanların fiyat hareketlerininiçinde girişim sermayesi yatırımı bulunmayan şirketlerin fiyat hareketlerine göredaha kötü olduğudur. Bu sonuç Almanya'da istatistiksel olarak anlamlı bir şekildedoğru iken İngiltere'de istatistiksel bir farklılıktan bahsedebilecek sonuçlar eldeedilememiştir. Çalışma aynı zamanda genel beklentinin aksine halka arza aracılıkeden yatırım bankası ile şirkete yatırım yapmış olan girişim sermayedarı arasında birilişki olması durumunda halka arz ıskontosunun böyle bir ilişi olmayan halkaarazlara göre, istatistiksel olarak anlamlı olmamasına rağmen, daha düşük olduğunugöstermiştir. Bu durum her iki ülkede de gerek girişim sermayesi şirketleriningerekse de halka arza aracılık eden yatırım bankalarının güçlü kredibilite etkilerininbir sonucu olarak yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
The significance of the venture capitalist?s existence in the shareholders? structure ofan issuing company has attracted several academic researchers? attention. Presumingthat the Certification Theory holds, it is expected that underpricing of VC backedcompanies are significantly lower than that of non-VC backed companies. In order toinvestigate this phenomenon we use 374 German and 274 British IPO data for theperiod of 1998-2005. The OLS results of the study exhibit that, although thedynamics of the markets are quite different from each other, the Certification Theoryholds in both of these financial markets. Another important outcome of the study isas companies approached to their lock up expiration date, price performances of VCbacked companies are statistically significantly lower than the price performances ofnon-VC backed companies. This outcome is true for Germany but not statisticallytrue for the UK. The study also shows that contrary to general belief, when there isan Agency Effect within an IPO (i.e. a relationship between the underwriter and theventure capitalist in the issued company), underpricing of such company is slightly(but not statistically significantly) lower than an issue with no agency effect. Thisresult may be considered the indication of the strength of the certification effects ofventure capitalists and underwriters in these markets.