6 şubat 2023 depremi sonrası alkol ve madde kullanım bozukluğu prevalansı ve etkileyen faktörler: Antakya konteyner kent örneklemi
Prevalence and associated factors of alcohol and substance use disorders following the february 6, 2023 earthquake: Antakya container city sample
  1. Tez No: 967371
  2. Yazar: HÜLYA ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HANİFİ KOKAÇYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışma, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında Hatay ili Antakya ilçesindeki konteyner kentlerde yaşayan erişkin bireylerde alkol kullanım bozukluğu (AKB), madde kullanım bozukluğu (MKB) ve travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) prevalansını belirlemeyi; bu bozukluklara etki eden sosyodemografik ve travmatik değişkenleri incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Kesitsel ve analitik nitelikteki bu araştırmaya, küme örnekleme yöntemiyle 35 konteyner kentte yaşayan 276 birey dahil edilmiştir. Veriler, sosyodemografik bilgi formu, Alkol Kullanım Bozuklukları Tanıma Testi (AUDIT), Madde Kullanım Bozukluğu Tanıma Testi (DUDIT) ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kontrol Listesi (PCL-5) ile toplanmıştır. Bulgular: Katılımcıların %5,8'inde AKB, %2,2'sinde MKB ve %12'sinde TSSB saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to determine the prevalence of Alcohol Use Disorder (AUD), Substance Use Disorder (SUD), and Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD) among adults residing in container cities in the Antakya district of Hatay province following the February 6, 2023 earthquakes centered in Kahramanmaraş, Türkiye. It also aims to examine sociodemographic and trauma-related variables associated with these disorders. Method: This cross-sectional and analytical study included 276 individuals living in 35 container settlements selected through cluster sampling. Data were collected using a sociodemographic information form, the Alcohol Use Disorders Identification Test (AUDIT), the Drug Use Disorders Identification Test (DUDIT), and the PTSD Checklist for DSM-5 (PCL-5). Results: AUD was identified in 5.8% of participants, SUD in 2.2%, and PTSD in 12%.