İslam hukukunda zirai ürünlerin zekatı
In Islam justice for alms of agriculture products
- Tez No: 189048
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAHİP BEROJE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
87İSLÂM HUKUKUNDA ZİRAÃ ÜRÜNLERİN ZEKÂTIMedeni ŞAVLIYüzüncü Yıl ÜniversitesiSosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslâm Bilimleri Anabilim DalıTez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Sahip BEROJE88 Sayfa-2006ÖZETBu çalışma İslâm hukukunda farz bir ibadet olan zekâtın bir bölümünü teşkileden ziraû ürünlerin zekâtını içermektedir. Tezimiz bir giriş ve iki bölümdenmeydana gelmektedir. Girişte konunun amacı ve önemi üzerinde durulmuştur.Birinci bölümde zekât ibadeti ile ilgili genel bilgiler ele alındı. Zekâtınfarziyeti, teşrû tarihi, sosyal yardımlaşma açısından önemi, ahlâki yönü ve zekâtınolabilmesi için gerekli olan şartlar bu başlık altında incelendi. Ayrıca bu başlıkaltında zekât ibadetinin farklı açılardan önemine değinildi.İkinci bölümde ise asıl konumuz olan ziraû ürünlerin zekâtı detaylı olarakverilmeye çalışıldı. İlk olarak konu ile ilgili vârid olan nasslar ortaya konuldu.Ardından İslâm âlimlerinin bu nasslara karşı yaklaşımları ve konu ile ilgili bakışaçıları ele alınmıştır. Konu klasik dört büyük mezhebin dışında ayrıca konu hakkındaşahsi olarak görüş beyan eden İslâm hukukçularının da düşüncelerine yer verildi.Ayrıca konu hakkında serddedilen farklı görüşler ve bu görüşleri desteklemek içingetirilen deliller ortaya konuldu.En son Doğu Anadolu bölgesindeki ziraû ürünlerin zekâtının tatbikâtına kısacadeğinilerek, yerleşik halkın ziraû ürünlerin zekâtını verirken, hangi problemleriyaşadıkları tespit edilmeye çalışılmış ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
88İN İSLAM JUSTİCE FOR ALMS OF AGRİCULTURE PRODUCTSMedeni ŞAVLIYüzüncü Yıl UniversitySocial Sciences İnstitute and Basic İslam Science Basic Science BrancAdminstor of Thesis: Yrd. Doç Dr. Sahip BEROJE88 pages-2006SUMMARYThis work is imply alms ot agricultur products, which constitute the par top alms ,are the İslam Justice?s obligatory act. Thesis is taken form one entry, two parts. İnEntry, it has been considered the aim of subject and its improtance.İn the first part, it has been gotten commen information abaut alms. Theobligation of alms, existance date, for the impartance of social help the side ofmorality, the necessory contitions for abiylity of alms. Have been examinad underthis topic, alms has been men tioned with diffirent vicws.İn Secand part, alm of agriculture products were tried deeply in our basicsubject. Firstly, about necessery subject are made for basic rules. After then, İslamScholars approached to this basic rules and abaut views of this subject. İslamJusticers have explained personal vicws in this subject. Externally big four sects.Also the clues about this subject are in troduced, wihich support the ideas about thisProject and different ideas.At the end, Alms for agrıculture products of East Anatolia was mentionedshartly and it was presented for soluing problems and what kind of problem theyhave faced with the person who is dwellig there.