İslam Hukukunda öşür ve delilleri
The tithes in Islamic Law and its evidences
- Tez No: 345502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKET TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
?İslâm Hukukunda Öşür ve Delilleri? başlıklı tezimizde zirâî ürünlerin zekâtı incelenmiştir. Tezimiz bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun önemine dikkat çekilmiştir.İlk bölümde genel olarak zekât ibadeti ve şartları tartışılmış, konuyla alakalı bilgiler açık ve net ifadelerle açıklanmıştır.İkinci bölümde öşür konusu ele alınmıştır. Öşürle alakalı ilk dönemlerdeki tatbikat üzerinde durulmuş, günümüz topraklarına uygulanabilirliği tartışılmıştır.Özellikle İslâm arazi yapısı üzerinde durularak; ilk dönem öşür ve haraç toprakları tanımları yapılmış, günümüzde Müslümanların yaşadıkları ve sahip olduğu toprakların öşür toprağı olduğuna kanaat getirilmiş ve ispatlanmaya çalışılmıştır.Çalışmamızda konuyla alakalı mezheplerin görüşleri delilleriyle birlikte sunulmuş, yeri gelince çağdaş âlimlerin konuya bakış açıları belirtilmiş ve değerlendirme yapılarak bir sonuca ulaşılmıştır.Yöremizde yetişen zirâî ürünlerin zekâtının gerekli olduğu ve ne oranda zekât verileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our thesis with the title ?The Tithe [Öşür] in Islamic Law and its Evidences? zakat of the agricultural products is examined. Our thesis consists of an introduction and two parts. In the introduction section the importance of the subject is underlined.In the first part, the worship of zakat and its conditions are discussed in general and the information about the subject is explained with clear and net statements. In the second part the issue of tithe is adressed. The application related with tithe in the early periods is examined and its practibicality to today?s lands is discussed. By focusing on İslamic land structure in particular, the definitions of first period tithe and tax lands are made, it is believed that the lands where the Muslims live and posses are lands of tithe and this is tried to be proved.In our work the opinions of the sects [mezhep] related with the subject are presented with their evidences, modern scholars?s perspectives are stated where necessary and a decision is made by means of evaluation. It is determined that the tax of the agricultural products growing in our region is essential and how much tithe is to be given.