Konya ili Çumra ve Karapınar ilçelerinde Türkmen yemekleri ve yemek kültürü üzerine bir araştırma
The Turkmen meals and Turkmen meals culture in Cumra and Karapinar country borough of Konya
- Tez No: 189165
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERMİN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışmanın amacı Konya ili Çumra ve Karapınar ilçelerinde Türkmen yemekleri veyemek kültürünü ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın analiz birimi Türkmen yemekleridir. Veriler,kasabada ve köylerde ikamet eden 50 yaş ve üstündeki kadınlardan elde edilmiştir. Her köy vekasabadan beş kadın cevaplayıcı seçilmiştir. Görüşülenlerin toplam sayısı 25'dir. Tümgörüşmeler araştırmacı tarafından yürütülmüş ve cevaplar ses kayıt cihazı ile kaydedilmiştir.Araştırmanın bulgularına göre Türkmen yemekleri ve yemek kültüründe değişimleryaşanmıştır. Bazı yemeklerin günümüzde hiç yapılmadığı ya da çok nadir yapıldığı görülmüştür.Kasaba ve köyler arasında farklılıklar önemsiz sayılacak kadar az görülmüştür.Türkmenlerin yemekleri kaynak kişilerden alınan tariflere sadık kalınarak ekte (Ek 7)sunulmuştur. Türkmen yemeklerinden bazılarının tariflerinin standartlaştırılması yapılmıştır.Anahtar Kelimeler : Türkmen, yemek, kültür.i
Özet (Çeviri)
The aim of that study is to reveal the Turkmen meals and Turkmen meals culture incumra and Karapinar country borough of Konya. The analysis subject of the study is Turkmenmeals. The data?s were obtained from the 50 years old and over women living on villages andtowns. 5 women from every villages and towns were chosen as interviews were executed byresearcher and all of the answers were recorded by a voice recorder.According to the research findings, there are some changes on Turkmen meals andTurkmen meals culture. It was understood from the research that some meals are not prepared orrarely prepared at present day. Differences between the villages and towns were seen asnegligibly small.Turkmen meals descriptions taken from the source people are presented in annex 7 and.Some of the Turkmen meals descriptions were standardized.Key words : Turkmen, meals, culture.ii