Arazi kullanımının toprakların bazı biyolojik özellikleri üzerine etkisi
Land use effect on some biological properties of soils
  1. Tez No: 291274
  2. Yazar: ÖMER ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİK UYANÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Konya ili Sarayönü, Çumra ve Karapınar ilçelerinin mera ve tarım arazileri topraklarının bazı kimyasal, fiziksel ve biyolojik özellikleri belirlenerek birbirleri ile olan ilişkileri araştırılmıştırToprakların biyolojik özelliklerini belirlemek amacıyla; üreaz, katalaz enzim aktivitelerinin yanı sıra CO2 üretim miktarı, toplam bakteri, mantar aktinomiset sayısı, kimyasal özelliklerini belirlemek amacıyla; kireç (%), organik madde (%), pH, EC, Na, K, Ca, Mg, NH4-N, NO3-N, yarayışlı P2O5, ayrıca Fe, Zn, Cu, Mn, Ni, Pb ve Al konsantrasyonu, fiziksel özellik olarak kil, silt, ve kum (%)'leri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some biological, physical and chemical properties of (Sarayönü, Çumra, and Karapınar-Konya) form soil and pasture soils were determined and were studies the relationships between biological and physical, chemical propere.In addition to CO2 production in relation to biological properties of soil samples, urease, catalase, mineralable nitrogen and total of bacteria, fungal and aktinomiset were determined.Some chemical properties; CaCO3, organic matter, pH, EC, Na, K, Ca, Mg, NH4-N and NO3-N and available phosphorus were determined. Also element concentrations in terms of Fe, Zn, Cu, Mn, Co, Pb, Ni were analyzed.According to results, positive significant correlations were found between urease and silt, Mn, Pb, Nitrogen; catalase and EC, silt, Ca, Mn, Co, Mo, Cd, CO2, However, established between ürease and organic matter; catalase and sand, CaCO3, Fe.In addition, significant positive correlations were determined between CO2 production and EC, silt, organic matter, Ca, Mn, Co, Mo, Cd, Ni, Pb, Se; microbial C and EC, organic matter, Ca, Co, Mn, Cd, Ni but negative correlations were found between catalase sand, CaCO3, Fe.The positive relationships were found between total fungus number and pH, silt, Fe, Cu total bacteria and organic matter, Cd; aktinomiset and sand, CaCO3, Fe, Cu, However negative correlations were determined total bacteria and Zn, aktinomiset and silt, Cd, Pb.