Beden eğitimi ve spor öğretmeni olan ve olmayan okullarda, öğrencilerin fiziksel uygunluk düzeyleri arasındaki farkların incelenmesi
Investigation of the differences between students' physical fitness levels in schools with and without physical education and sports teachers
  1. Tez No: 809110
  2. Yazar: MEHMET SAVAŞ NEBOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, beden eğitimi ve spor öğretmeni (BEÖ) olan ve olmayan okullarda öğrenim gören öğrencilerin fiziksel uygunluk düzeyleri arasındaki farkları incelemektir. Araştırma; Konya İli, Çumra, Karapınar ve Karatay İlçelerinde örgün eğitim sürdüren 172 (yaş ortalaması: 10,34 ± 0,47 yıl) öğrenci ile yürütülmüştür. Öğrenciler okul dışı etkinliklerde aktif olmayanlar arasından seçilmiş ve BEÖ olup olmama durumuna göre iki gruba ayrılmıştır. Öğrencilerin fiziksel aktivite düzeylerini ölçmek için Kowalski (2004) tarafından geliştirilen Sert ve Temel (2014) tarafından Türkçeye uyarlanan“Fiziksel Aktivite Soru Formu”kullanılmıştır. Öğrencilerin fiziksel uygunluk düzeylerini ölçmek için ise şınav, otur-uzan, flamingo, Nelson el reaksiyon, dikey sıçrama, 30 m sürat, T çeviklik ve bükülü kol asılı kalma testleri uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 23.0 paket programında analiz edilmiştir. Normallik dağılımı analizi ile tüm verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiş ve testlerin karşılaştırılmasında Independent Samples T Test analizi kullanılmıştır. Verilerin normallik dağılımı ise Skewness-Kurtosis yöntemi ile tespit edilmiştir. Elde edilen anlamlı farklılıkların etki büyüklüklerini tespit etmek için ise Cohen'in d formülü kullanılmıştır. Bu hesaplamayı gerçekleştirmek için G*Power 3.1.9.7 programından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the differences between the physical fitness levels of students studying in schools with and without physical education and sports teachers (PET). Research; The study was conducted with 172 students (mean age: 10.34 ± 0.47 years) continuing formal education in Konya Province, Çumra, Karapınar and Karatay Districts. The students were selected from among those who were not active in extracurricular activities and were divided into two groups according to whether they had PET or not.“Physical Activity Questionnaire”developed by Kowalski (2004) and adapted into Turkish by Sert and Temel (2014) was used to measure students' physical activity levels. In order to measure the physical fitness levels of the students, push-up, sit-reach, flamingo, Nelson hand reaction, vertical jump, 30 m speed, T agility and bent arm hanging tests were applied. . The obtained data were analyzed in SPSS 23.0 package program. It was determined that all data showed normal distribution with the normal distribution analysis and Independent Samples T Test analysis was used to compare the tests. The normality distribution of the data was determined by the Skewness-Kurtosis method. Cohen's d was used to determine the effect sizes of the significant differences obtained. G*Power 3.1.9.7 program was used to perform this analysis. According to the findings, push-ups (8.75 ± 7.11; 5.09 ± 5.66), Nelson hand reaction (21.80 ± 6.71; 26.69 ± 8.83), vertical jump (22.87 ± 5.39; 20.12 ± 4.01), 30 m sprint (6.91) were in favor of the students of the school with PFS.