Gelişmekte olan ülkelerde yoksulluk ve yoksullukla mücadele politikaları
Poverty in developing nations and policies against poverty
- Tez No: 189166
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDÜLKADİR BULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Küreselleşen dünyada ayakta kalmaya çalışan ülkeler için avantajlı tek bir seçenek bulunmaktadır. Ekonomik kalkınma olarak tarif edilebilen bu seçenek, uluslararası rekabetten ülkelerin başarıyla çıkabilmesinin en güvenli yoludur. Zira,neo-liberalizmle beraber gelen Avrupa Birliği türü uluslararası örgütlenmeler,dünyada ticari rekabetin keskinleşmesine temel hazırlamış, yerli sanayilerin, korunma duvarlarını ortadan kaldırarak yabancı sanayilerle birlikte aynı koşullarda piyasada bulunmalarına yol açmıştır. Yerli sanayileri yabancı çok uluslu şirketler karşısında zayıflayan ülkelerdeyse, yoksulluk gibi ciddi problemler tehlikeli boyutlara varmış ve bu durum dünyaya yayılacak geniş bir ivmeye ulaşmıştır. İşte bu kadar önemli bir noktaya gelen rekabetten, yoksullaşmadan güçlü çıkmanın tek alternatifi ekonomik kalkınma olarak gösterilebilir. Ekonomik politikaları liberal öğretiye dayandırmak suretiyle gerçekleştirilebilecek kalkınma, ancak bu politikalar kurumsal düzeyde de uygulandığı takdirde işe yarayacaktır. Sonuç olarak; yoksullaşmanın önüne geçebilecek liberal ekonomik öğretiye dayalı kalkınma politikaları, tüm dünyaya keskin bir rekabeti getiren neo-liberalizime karşı ayakta durabilmenin neredeyse kaçınılmaz tek yolu olarak ortaya çıkmaktadır. Denilebilir ki küresel yoksulluk, ülkelerin kendi çabalarıyla ekonomik kalkınmalarını gerçekleştirmeleriyle önlenebilir ve ekonomik refah da tüm dünyada ancak bu şekilde yaygın bir hale getirilebilir.
Özet (Çeviri)
There is only one favorable choice remaining for countries to survive in the world. This choice, economic development, is the safest way to succeed in international competition. Organizational structures like the European Union came about from neo-liberalism, making competition much harder for domestic industries by eliminating their protective walls and forcing them to survive on equal conditions with foreign industries. Countries that have their domestic industries weakened by foreign multinationals face serious problems, such as poverty. This situation has spread throughout the globe. Economic development is the only alternative to help poverty successfully deal with this stiff competition. Development through liberal economic principles can only be successful if liberal policies are applied on an institutional level.In summary, in order to survive in the face of this ruthless competition which is the product of neo-liberalism, and prevent poverty, liberal economic development appears to be an inevitable solution. It can be said that global poverty can only be prevented by each country?s own effort to accomplish their development. This is the only way economic prosperity may spread throughout the world.