Öğrenme güçlüğü görülen çocukların anksiyete ve depresyon düzeylerinin bazı değişkenler açısından karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A Comperatıve research of the levels of anxıety and depressıon of chıldren who have learnıng dısorder in respect of some varıannts
- Tez No: 189185
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğrenme güçlüğü görülen çocukların kaygı (anksiyete) vedepresyon düzeylerinin bazı değişkenler açısından karşılaştırmalı olarak incelemektir.Araştırma tarama modeline uygun olarak desenlenmiştir.Araştırma 2005-2006 öğretim yılında Konya merkez devlet ilköğretim okullarınınözel alt sınıflarında bulunan 9-14 yaş grubu öğrenciler üzerinde yapılmıştır. Buokullarda 34 kız, 55 erkek toplam 89 öğrenme güçlüğü görülen öğrenci bulunmaktadır.Araştırma bu öğrenciler üzerinde yürütülmüştür.Araştırma kapsamında öncelikle örneklemi oluşturan öğrencilerin kaygı vedepresyon düzeyleri belirlenmiş ve bazı değişkenler arasındaki ilişkiye bakılmıştır.Çocuklar hakkındaki bilgiler araştırmacı tarafından hazırlanan bilgi formu iletoplanmıştır. Değişkenlere ait bilgiler bu formdan elde edilmiş olup kaygı ve depresyonaçısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.Öğrencilerin kaygı düzeyleri Çocuklar çin Durumluk ve Sürekli kaygı Envanteriile ölçülmüştür. Çocuklar için durumluk sürekli kaygı envanterinin durumluk kaygıölçeğinde çocuklardan, içinde bulundukları ?o anda? kendilerini nasıl hissettiklerinideğerlendirmeleri ile ilgili 3 seçenekten birini işaretlemeleri istenmektedir. Ölçekgerginlik, sinirlilik, telaş, tedirginlik gibi durumluk kaygıyla ilişkili duygularınındeğerlendirilmesini içermektedir. Alınan düşük puanlar sakinlik, huzurlu olmadurumunu gösterirken yüksek puanlar gerginlik ve kaygılı olmayı göstermektedir.Çocuklar için durumluk sürekli kaygı envanterinin sürekli kaygı ölçeği; kaygıyatkınlığında kalıcı bireysel farklılıkları ölçmeyi amaçlar ölçekten alınan yüksekpuanlar ?Genellikle? kaygılı olma durumunu belirlemektedir.Öğrencilerin depresyon düzeylerini belirlemek amacıyla ?Çocuklar çin DepresyonÖlçeği? kullanılmıştır.7-17 yaş gurubundaki çocuklara uygulanabilen 27 maddeli vesemptom yöntemli bir kendini anlatma ölçeğidir. Her madde, depresyona yönelik birbelirti olarak, şiddetine göre 0,1 ya da 2 değerini taşımaktadır. Puanların yükselmesidepresyonun şiddetinin arttığını göstermektedir. Ölçek tanı koymak yerine depresyonunşiddetini ölçmek amacıyla hazırlanmıştır.Verilerin analizinde SPSS 10.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanınistatistiksel işlemlerinde değişkenlere göre t testi, tek yönlü varyans analizi, tukey testi,mann whitney- u testi, kruskall wallis testi ve pearson korelasyon tekniklerikullanılmıştır.Araştırma bulgularına göre öğrenme güçlüğü görülen çocuklarındurumluk / sürekli kaygı ve depresyon düzeylerinin cinsiyete göre farklılaştığıgörülmüştür. Kız öğrencilerin durumluk / sürekli kaygı ve depresyon puanları erkeköğrencilerden anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Öğrenme güçlüğü görülençocukların durumluk / sürekli kaygı ve depresyon düzeylerinin yaşa göre farklılaştığıgözlenmiştir. 12 -14 yaş gurubu çocuklarının durumluk / sürekli kaygı ve depresyondüzeylerinin 9- 11 yaş gurubu çocuklarından önemli düzeyde farklılaştığı görülmüştür.Kardeş sayısı değişkenine göre çocukların durumluk / sürekli kaygı ve depresyondüzeyleri incelenmiş ve kardeş sayısı arttıkça kaygı düzeyinin yükseldiği görülmüştür.Anne eğitim düzeyinin çocukların durumluk / sürekli kaygı ve depresyon düzeylerinianlamlı düzeyde etkilediği görülmüştür. Annesi ilkokul mezunu olan çocuklarındurumluk kaygı düzeyleri annesi lise ve üniversite mezunu olan çocuklardan anlamlıdüzeyde yüksek bulunmuştur. Anne eğitim düzeyine göre çocukların sütekli kaygıdüzeyleri de farklılaşmaktadır. Annesi ilkokul mezunu olan çocukların sürekli kaygıdüzeyleri annesi lise mezunu olan çocuklardan anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur.Anne eğitim düzeyine göre çocukların depresyon puanları incelenöiş ortaokul mezunuannelerin çocuklarının depresyon puan ortalamaları ile lise mezunu olan annelerinçocuklarının depresyon puan ortalamaları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Babaeğitim düzeyine göre çocukların durumluk / sürekli kaygı ve depresyon puanlarınınanlamlı düzeyde farklılaştığı görülmüştür. Öğretmenin cinsiyetinin çocukların durumluk/ sürekli kaygı ve depresyon düzeylerini etkilemediği gözlenmiştir. Öğrenme güçlüğügörülen çocukların durumluk / sürekli kaygı ve depresyon puan ortalamaları ile okulöncesi eğitimi alma arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Anne mesleğine göre öğrenmegüçlüğü görülen çocukların durumluk / sürekli kaygı ve depresyon puanlarınınfarklılaştığı gözlenmiştir. Baba mesleğine göre durumluk / sürekli kaygı ve depresyondüzeyleri arasında anlamlı farklılaşma bulunmamıştır. Ailenin gelir düzeyine göreçocukların durumluk / sürekli kaygı ve depresyon puan ortalamaları anlamlı düzeydefarklılaşmaktadır. Ailenin gelir düzeyi düştükçe çocukların durumluk / sürekli kaygı vedepresyon puan ortalamaları anlamlı düzeyde yükselmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this studuy is to observe, comparing the levers of anxiety anddepression, of the studens who have learning disabilities. The lngnify hasbeendesigned conveniend to the scanning model.It was practised upon the students who were in the classesat 9- 14 age group in theprimary schools in the center of Konya. The inguiry has been performend wpon 34 girland 55 boy students inthese schools.In the inguiry, firstly thelevers of depression and anxsiety of the student makingthe example were stadend and looked khrows the relations among the changinss.The knowledge about children have been collected by means of the form preparedby the observer. The knowledge about the changings having gained from these forms,studied throwgh in, compering, abent fear and depression.The level of anxiety of the students has measured with the stade- trait anxietyınventory for children . In the measure of the stade- trait anxiety ınventory for of thepresent anxsiety. In the measure of the present anxsiety of the it is wanted them tograde how theu feel at that momennt, and sign one of the three optionns. The system ofmeasure contains the assessment like stress, irritability, panic and discomposure of thestudents. The low points taken show quietness, pencefulness and the hing points meanthe exfension and anxiety. The stade- trait anxiety ınventory for children of continuonsanxiety of, aims to measure the in dividual differences in the aptness of anxiety. Thehing points that taken from the test generally express the anxiety situation.In orderto to stade the level of the depression of the children, depression measurefor children has been used andit is a selfa- describing mensure that can be practisedupon 7-17 age gronp children, wity 27 parts, symptom directed. Everypart carries 0,1 or2 valwes as a come aut accodingto the strengtç. Point- ıncreas show the strensth ofdepression. The measure has been prepared in order to define the strengt of depressioninstead of stating the tronble.Im analyising the data, SPSS 10.0 packet programme has been used. In statiticsoperations, according to the changings, t test, single- directed varyasns alizing, tukeytest, mann whitney-u test, kruskall wallis test and pearson correlation technigues havebeen used.According to the come outs of the inguirge the levels of the and depression, of thedisable stade- trait anxiety ınventory for children diffentaccording to the sex . Thepoints of the stade- trait anxiety ınventory for children girl students have benn foundmeaning fully higher then the boys. The students that have reflects learning -disableshow that their stade- trait anxiety ınventory for children and depression differaccording to their ages. The 12-14 aged ones express differently according to the onesaged 9 and 11. It is found the same according to the numbers of sisters and brothers.The more the sistersbrothers are the hisher the leve of the depression gets. The level ofthe education of the mother does the same. The lower education is the hisher anxiety is.The hisher the education is the lover depression gets. It does the same with theeducation level of the father. The sex of the teacher doesn?t effct the children, it says.The nursing education has been witnessed that it has a positire support to the problem. Itis witnessed that it gets different according to the job of the mother. It countt bewitnessed that it does the some according to the job of the father. The level of theincome of the family has been witnessed that it meaningfully affects the stade- traitanxiety ınventory for children and depression of the children. The lower the incomegets, the hisher the points of the children get. It is vica versa.