Öğretmen adaylarının benlik kavramları ile mesleki benlik kavramları arasındaki bağdaşımın bazı değişkenlere göre incelenmesi: Selçuk Üniversitesi örneği
Investigation of the consistency between self concept and vocational self concept of the teacher candidates: Selcuk University sample
- Tez No: 189186
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN IZGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada Selçuk Üniversitesinde bölümlerine devam etmekte olan öğretmenadaylarının benlik kavramları ile mesleki benlik kavramları arasındaki bağdaşım düzeylerininbazı değişkenlere göre nasıl değiştiği incelenmiştir.Araştırma evrenini Selçuk Üniversitesi Eğitim, Mesleki Eğitim, Teknik EğitimFakültesi ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda 2005-2006 öğretim yılında öğreniminedevam etmekte olan öğretmen adayları, örneklemini ise bu öğrenciler arasından oranlı kümeörneklem yolu ile seçilen 500 öğretmen adayı oluşturmaktadır.Araştırmada, benlik kavramı ile ilgili veri elde etmek için araştırmacı tarafındangeliştirilen ve geçerlik, güvenirlik çalışması yapılmış 74 adet sıfattan oluşan KendiniSıfatlarla Tanımlama, ve mesleki benlik kavramı ile ilgili veri elde etmek için yinearaştırmacı tarafından geliştirilen ve geçerlik, güvenirlik çalışması yapılmış 74 adet sıfattanoluşan Mesleği Sıfatlarla Tanımlama listeleri kullanılmıştır. Bağımsız değişkenlere ilişkinveriler ise yine araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ile elde edilmiştir.Araştırmanın uygulama sürecinde, öğretmen adaylarına önce Kendini SıfatlarlaTanımlama listesi verilmiş ve kendilerini bu sıfatlara göre derecelendirmeleri istenmiştir. Buliste ile birlikte Kişisel Bilgi Formu'nu da kendilerine göre doldurmaları istenmiştir. Bir haftasonra ise yönerge değiştirilerek, öğretmen adaylarından Mesleği Sıfatlarla Tanımlamalistesindeki sıfatları, bir öğretmende bulunması gereken ya da bulunmaması gerekenözelliklere göre derecelendirmeleri istenmiştir.Uygulama sonucu elde edilen verilere, benlik kavramı ve mesleki benlik kavramıarasındaki bağdaşımı ölçmek amacıyla Kappa (K) testi uygulanmıştır. Daha sonra elde edilenbağdaşım düzeylerinin bağımsız değişkenlere göre anlamlı düzeylerde farklılaşıpfarklılaşmadığını anlamak için, Kappa katsayıları arasındaki fark test edilmiştir.Elde edilen bulguların ışığında uygulamalara ve araştırmaya yönelik çeşitli önerilerdebulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, how the consistency between the self-concept and vocational self-concept of the teacher candidates maintaining their education at Selçuk University changesaccording to some variables is investigated.The universe of the research consists of the teacher candidates maintaining theireducation at Education, Vocational Education, Technical Education Faculties and School ofPhysical Education at Selçuk University during 2005-2006 education year. The sample of theresearch includes 500 teacher candidates chosen by cluster sample technique.In the research, in order to collect data about the self-concept, Describing The Selfwhich was developed and the reliability and validity studies were done by the researcher andin order to collect data about the vocational self-concept, Describing The Occupationadjective lists which contain 74 adjectives were used. The data about the independantvariables are collected by Personal Information Form which was prepared by researcher.During the application period, teacher candidates were first given Describing The SelfAdjective List and they were asked to assess themselves using the adjectives.The data collected after the application was evaluated using Kappa test in order tomeasure the consitency between self-concept and vocational self-concept of the candidates.Next, in order to see if there was differences according to our variables, the z values of theconsistency levels were calculated.In the light of the research results, some suggestions were given related to practice andfor future researches.