Günümüz sanat eğitimi ve sanat eğitimi içinde Prof.Dr. Hasan Pekmezci'nin yeri
Art education at present day and the importance of Prof.Dr.Hasan Pekmezci in art education
  1. Tez No: 189191
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM SAYDAM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. MEHMET BAŞBUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZETToplumların gelişebilmesi, nitelikli bir eğitime bağlıdır. Eğitimin nitelikli bir halegelebilmesi için duyguların ve sezgilerin eğitimi olan, sanat eğitimine ihtiyaç vardır.Sanat eğitimi, bireye duygularını şekillendirebilmeyi, kendine güven duymayı, duyarlıolmayı, güzeli aramayı, üretebilmeyi kazandıran erdemli etkinlikler bütünüdür. Bireyinihtiyaç duyduğu tüm disiplinler sanat eğitiminde mevcuttur. Bu disiplinleri ancak iyiyetişmiş, alanında uzman, hem teori hem uygulama bakımından zengin, geniş bir vizyonasahip olan sanat eğitimcilerinin vermesi gerekmektedir.Türkiye, kültürü ve sanat eserleri bakımından zengin bir geçmişe ve birikime sahip birülkedir. Bu nedenle her dönemde çok nitelikli sanat eserleri ortaya çıkmıştır. Sanat eğitimi deusta-çırak ilişkisi içinde devam etmiştir. Osmanlı'nın son dönemlerinde dahi sanata veeğitime önem verilmiştir. Yurtdışına öğrenci gönderilmiş, Sanayi-i Nefise Mektebi kurulmuş,sanatçılar devlet tarafından desteklenmiştir. Cumhuriyet Döneminde de Atatürk, sanatın veeğitimin, yurt genelinde etkin hale gelebilmesi için çalışmalar yapmıştır. Bu dönemde GaziEğitim Enstitüsü'nün kurulmasıyla birlikte günümüz sanat eğitiminin anatomisişekillenmiştir.Prof. Hasan Pekmezci, Gazi ekolünün yetiştirdiği, sanatı ve eğitimi aynı bünyedebuluşturan büyük bir ustadır. Kırk yılı aşkın bir birikimle sürekli üreterek, hem sanatsal, hemyazınsal bazda eserler veren, Türk Sanatı'nın ve eğitiminin önemli isimlerinden biridir.Serigrafi alanında yaptığı başarılı çalışmalarla da, Türkiye'de önemli bir eksiği kapatmıştır.Bu alanda kitap, makale, konuşma, uygulama, vb çalışmalar yaparak, çağımızın önemli birresim tekniğinin yayılmasında öncü olmuştur.Bu araştırmada, Hasan Pekmezci'nin sanat hayatı, eğitimci kişiliği, sanat çalışmalarıgibi konular irdelenmiştir. Sanatçı ile görüşülerek, sanat eğitimi hakkındaki düşünce veönerileri alınmış, günümüzde sanat eğitimi sorunları ve bu sorunlara ürettiği çözüm yollarıtespit edilmiştir. Resimleri; konu, renk, çizgi, leke, düzen olarak değerlendirilmiştir. Eldeedilen veriler ışığında Hasan Pekmezci'nin günümüz Türk Sanatı'nda ve eğitimindeki yeriortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe development of the societies depends on avality education.Art training,which is the training of feelings and intvitions, is required for the education to becomea quality one.Art training is a virtuous whole of the activities which enable the individual toshape his feelings, to have self-confidence to be sensitive, to seek for the beautifuland to produce.All the disciplins the individual needs exist in art training and these disciplinesshould be given only by the art educators who has received a good education andhave practice and theory.Turkey has produced very quality art works in all ages as a country with a richhistory and accumulation of the culture and art works, and art training has continuedwith the relationship of master-apprentice. Art and education were attached highimportance even in the last period of the Ottoman Empire. The students were sentabroad. Sanayi-i Nefise Mektebi was founded and artists were supported by thestate. In the period of the republic, Atatürk attached high importance to the spreadingof the art and education in the country. Anatomy of the current art training wasshaped with the foundatiton of Gazi Institute of Education in this period.Prof. Hasan Pekmezci is a master bringing together art and education in thesame body. He is of Gazi school. He is a important figure of Turkish Art training whoproduced both artistic and literary works, always producing with the accumulation offorty years. He has made up for an important deficiency in the field of serigraphy byproducing succesful works.He has became a pioneer in the spreading of serigraphy, which is animportant technique for painting with his works such as book, article, speech,practice...Hasan Pekmezci's art life, his personality as an educator, his art works andsuch issues have been studied.By interviewing with the artist, his ideas, thoughts and suggestions on arttraining were noted and current problems in art training and the solutions hesuggested were detected. His paintings were assessed according to subject, colour,spot, arrangement. The place of Hasan Pekmezci in today's Turkish art and traininghas been shown in the light of information acquired.