Türkiye'nin ihracat yapısındaki değişme ve büyüme ilişkisi: Koentegrasyon ve nedensellik testi uygulaması
The Relation of changing in export structure and growth in Turkey: Application of cointegration and causalitiy test
- Tez No: 189200
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DOĞAN UYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
TÜRKİYE'NİN İHRACAT YAPISINDAKİ DEĞİŞME VE BÜYÜME İLİŞKİSİ:KOENTEGRASYON VE NEDENSELLİK TESTİ UYGULAMASIÖZETSon dönemlerde, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi gelişmekte olan ülkeler için de ihracatile büyüme arasındaki ilişki ön plana çıkmıştır. Bu ülkelerde, büyüme hızı ile birlikte ihracatartış hızı arasında pozitif bir korelasyon olduğu görülmüştür. Ülkemizde, özellikle 1980sonrası dışa açık sanayileşme strateji sonrası ihracat ile büyüme arasındaki ilişki önemkazanmıştır. Bu bağlamda, çalışmada 1923-2004 yılları arasında ihracat ile büyümearasındaki uzun döneme ilişkinin olup olmadığı (koentegrasyon) ve karşılıklı bir nedenselliğinolup olmadığı test edilmiştir. Sonuç olarak iki değişken arasında, uzun dönemli bir ilişkininolduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca, 1980 sonrası büyüme ile ihracat arasında karşılıklı (ikitaraflı9 bir nedensellik ilişkisi ortaya çıkmıştır. 1980 öncesi ise, değişkenler arasında birnedenselliğe rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
THE RELATION OF CHANGING IN EXPORT STRUCTURE AND GROWTHIN TURKEY: APPLICATION OF COINTEGRATION AND CAUSALITY TESTABSTRACTIn recent years, the relation between export and growth in developing countries hasgiven so much consideration. In this countries, it is seen that there is a positive corelationbetween growth and export rate. In our country, these relation gained importance especiallyafter open economy of industrlization strategy. In this connection, it is tested whether or notthere exist a long relation between export and growth rates and mutual causality.To sum up, there is a long relation between them. Morover, mutual causality existafter 1980 but not did before 1980 years.