Moda ve postmodernizm
Fashion and postmodernism
  1. Tez No: 189201
  2. Yazar: HAFİZE PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALAYBEY KAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Sosyoloji, Clothing Industry, Fine Arts, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 446
Özet
Postmodernizm modernizmin sonuçlarının tartışıldığı, sorgulandığı ve eleştirildiği 1960'lardanbugünlere uzanan süreçte yaşanan değişimler olarak tanımlanabilir. Bu süreçte dünyada siyasal, ekonomik,düşünsel ve kültürel alanlarda önemli ve farklı değişiklikler yaşanmaktadır.Moda insan ve toplumla çok yakından ilişkilidir. Birey olarak var olmak ve belli bir toplumsal grubaait olmak modanın temel tetikleyici unsurudur.Postnıodern kültürün en belirgin özelliklerinden biri giysi, kod ve stillerinin çekişmesi vekarmaşıklığıdır. Çok geniş bir yelpazede çeşitli giyim parçalarından kumaşların, süslemelerin, ve özelliklestilistlik tarzların kalitesi modern çağa kıyasla emsalsiz bir açıklık ve farklılık göstermektedir. Postnıodernkültürde gençlik stilleri, genellikle kıyafeti dans, müzik ve yaşam tarzıyla birleştirerek sembolik düzene birbaşkalarının göstergesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
Post-modernism, can be defined as changes that have been experienced in a period extending from the 1960s totoday in which the consequences of nıodernism have been discussed, questioned and criticized. During thisperiod, remarkable and diverse changes have taken place around the world in the fields of politics, economics,ideas and culture.Fashion is closely related to humans and society. The basic motive behind fashion is to exist as an inclividualand belong to a specific social group.One of the most remarkable properties of post-modern culture is the competition between and the complexity ofclothing codes and styles. The quality of fabrics, decorations, colors, silhouettes, and especially stylistic trendsdemonstrates, in comparison to the age, an unequalled clarity and diversity in a vast array of articles of clothing.Youth styles in postmodern culture usually combine clothing with dance and life style and are a symbol ofrebellion against the established order.