Stratejik yönetim sürecinde performans geliştirmenin bir aracı olarak dış kaynak kullanımı : İmalat sanayiinde bir uygulama
In The strategic manegement proces as a means of improving performance,practice in production industry: Outsourcing
  1. Tez No: 189207
  2. Yazar: ERCAN OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Küreselleşme siyasal, sosyal ve ekonomik alanlarda olduğu gibi yönetim alanında dakendini hissettirmiş ve yönetim düşüncesini, küreselleşmenin getirdiği değişimlere cevapverebilecek doğrultuda değişime zorlamıştır.Stratejik yönetim düşüncesi işletmelerin amaçlarını gerçekleştirmesi doğrultusundaçevresi ile ilişkilerini oluşturacak ve geliştirecek hareketlerin bir plana göre öncedenbelirlenmesini kapsamaktadır. Bir anlamda işletmenin sürekli çevresel değişimlere karşıreaktif olmasını gerektiren stratejik yönetim, dinamik bir süreçtir.1980'lerden sonra işletmelere rekabet avantajı sağlayacak yeni model ve teorilergeliştirilmiştir. Bu teoriler kaynaklara, yeteneklere ve örgütsel öğrenmeye dayanmaktadır.Kaynak Temelli Teori, sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmede işletmelerin sahip olduklarıiçsel kaynakların kritik önemini vurgulamaktadır.Kaynak temelli teori bağlamında işletmeler, temel yetenekleri ve ana faaliyetleri dışındakalan finans, insan kaynakları, muhasebe, yasal ve idari işlemlerle ilgili faaliyetlerini dışkaynaklara devrederek aktiviteleri üzerinde daha fazla yoğunlaşabilmektedirler. Böylecebüyük ölçüde zaman ve kaynak tasarrufu sağlayabilmektedirler. Aynı zamanda maliyetleri deaşağı çekme fırsatı yakalayabilmektedirler. Böylece işletmeler kendilerine zor ve karmaşıkgelen alanlarda dış kaynak kullanmak suretiyle yeni stratejiler ve çözümlerle karşılaşıp, yenive farklı bakış açılarıyla da tanışmaktadırlar. Rekabet anlayışındaki dönüşümle birlikteişletmelerde performans, performans ölçme ve performans geliştirme konuları, hem konuylailgilenen bilim adamlarının hem de işletme yöneticilerinin üzerinde düşündüğü temel konularolmuş ve her iki taraftan da performans geliştirmeye yönelik farklı yaklaşımlar geliştirilmiştir.Bu yaklaşımlardan biri de outsourcing kavramıdır.Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde stratejik yönetime ilişkinkavramsal çerçeve ile rekabet stratejilerine değinilmiştir. İkinci bölümde, örgütler arasırekabet ve rekabet açısından işletme performansı konusu irdelenmiştir. Çalışmanın üçüncübölümünde işletmelerde performans geliştirmenin bir aracı olarak görülen outsourcing konusuincelenmiş ve çalışmanın dördüncü bölümünde ise, ikinci bölümde belirtilen performanskriterleri kullanılarak outsourcing uygulamalarının işletme performansı üzerindeki etkileriincelenmiştir.
Özet (Çeviri)
AbstractGlobalization forced management thought to change through the challenges as well aspolitical, social and economic areas. Strategic management concept includes determiningobjectives and action plans taking the environmental relations into consideration. Strategicmanagement is a dynamic process which requires reactiveness to these changes.After 1980?s, new model and theories were developed for the competitive advantage oforganizations. These theories are based on resources, competitiveness and organizationallearning. Resorce based theory emphasizes the critical importance of internal resources inorder to get sustainable competitive advantage.According to this approach, organizatons leave some of the activities other than themain processes and core competitiveness, such as finance, human resources, accounting, legalworks to the outside organizations and concentrate more on their core processes. In this waythey have serious time and resource savings and reduce costs. By outsourcing, businesses canfind new and different strategies and meet new viewpoints. By the transformation in thecompetition mentality, organizations faced with performance, performance measurement andperformance development issues and these concepts took a central place both for scientistsand managers. Outsourcing is one among these approaches.This study consists of four parts, in the first section the conceptual framework forstrategic management and competitive strategies are mentioned. Second part is aboutcompetition among organizations and business performance. The third part examinesoutsourcing and in the fourth part, the relationships between business performance andoutsourcing determined with the performance criteria mentioned in the second section.