Halkla ilişkilerde sosyal sorumluluk
Social responsibility in public relations
- Tez No: 189206
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
Tezimizde Halkla İlişkilerin geniş kapsamlı biriletişim faaliyeti olduğu, iletişimin içerdiği mesajınmuhataplarda bir değişime yol açtığı, halkla ilişkileresorumlu yaklaşımın bu değişimi olumlu/iyi; aksinin iseolumsuz/kötü sonuçlar doğuracağına;Sorumluluğun temelde insani ve bireysel olduğuna,sorumluluğu temellendirirken aşağıdaki beş hususudikkate almanın zorunluluğuna;1-İnsan bilgisinin artmasıyla sorumluluğun daartacağı, azalmasıyla azalacağına;2-Duygu yoğunluğu-empati- ile sorumluluğun doğruorantılı olduğuna;3-Toplumsal normlara bağlılığın ve o normlarıiçselleştirmenin sorumluluk duygusu ile doğru orantılıolduğuna;4-Milli değerlere bağlılığın ya da millet olmabilincinin sorumlulukla doğrudan ilişkisinin bulunduğuna;5-Dinin bireye verdiği dünyevi ve uhrevi sorumlulukduygusunun, sosyal sorumluğunun tamamlayıcı bir unsuruolarak güçlü bir fonksiyona sahip olduğuna dikkat çektikve bu beş hususu sorumluluğun kaynağı olarak ele aldık.Sorumluluğun sosyal boyutu olarak ele alınan sosyalsorumluluk, bireyin sorumluluğundan ayrılamaz. Sorumlubireyler sorumlu yapılar; sorumsuz bireyler sorumsuzyapılar inşa ederler. Sosyal sorumluluk sosyalleşen bireyintek başına ya da başkalarıyla üslendiği ortaksorumluluktur. Bu sorumluluk gönüllülük temelindeyükselir ve ucu açık olarak bilgi/bilinç, empati, normoydaşlığı, ortak değerler ve din duygusu ile harmanlanarakbir bütün oluşturarak ucu açık bir hüviyete bürünür. Bubütünlüğe ?sosyal şuur? adını verirsek, bu şuura sahipolma oranı birey, kurum, şirket, sivil toplum kuruluşları vedevletlerin sosyal sorumluluklarının düzeyini belirlerdiyebiliriz. Bu şuur sadece topluma değil, varlık ve yaşamalanlarının tümüne dönük eylemlerimizi kapsar ve her şeyekarşı sorumluluk duygusu ile hareket etmemizi ?emreder?.
Özet (Çeviri)
In our thesis, we attracted attention to the followingsand considered those five subjects as the source ofresponsibility:Public relations is a large scope communicationactivity, the message included in communication causes achange in receivers, the positive approach towards publicrelations makes such a change positive/good; otherwisenegative/bad;Responsibility is essentially humane and individual;it is a necessity to pay attention to the following fivesubjects while constructing responsibility:1- Responsibility will also increase as the humanknowledge increases, it will decrease otherwise;2- Concentration of emotion ? empathy - andresponsibility are linearly proportional;3- Connection to public norms and making thesenorms internal are linearly proportional to feeling ofresponsibility;4- There is a direct relation between connection tonational values or awareness of becoming a nationand responsibility;5- Worldly and hereafter feelings of responsibilitywhich religion gives has a strong function as asupplementary element to social responsibility.Social responsibility which is considered as a socialdimension of responsibility can not be separated from theresponsibility of individual. Responsible individualsconstruct responsible structures whereas irresponsible onesconstruct irresponsible structures. Social responsibility is acommon responsibility which is undertaken by a socializedindividual alone or along with others. This responsibility israised on the basis of volunteerism and plays the role ofopen-ended identity, constituting an whole by being mixedwith knowledge/awareness, empathy, norm like-minded,common values and religion feeling open-endly. If we namethis integrity after ?social awareness?, then we can say thatthe rate of having such an awareness determines the level ofsocial responsibilities of individuals, institutions,companies, civil public organizations and states. Thisawareness covers our actions not only towards society butalso towards all of the existence and living areas, and?orders? us to act with feeling of responsibility towardseverything.