İşletmelerde yenilik yönetimi sürecinde örgüt yapılarında ve hizmet tasarımlarında yaşanan dönüşümler: Antalya ili beş yıldızlı konaklama işletmelerinde ampirik bir araştırma ve hizmet tasarımı önerisi
The Changes occured in service design and in their organization structures in innovation management process of the businesses: An emprical research in five-star-hotels in Antalya province and a service design proposal
  1. Tez No: 189208
  2. Yazar: SELİN AYGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ADEM ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, İşletme, Economics, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
ÖZETÖzellikle küreselleşmenin ve bilgi yoğun teknolojilerin pazardaki etkileriniarttırmaları sonucunda işletmelerinde süreç içerisinde ürün ya da hizmetlerinde yenilikyönetimini uygulayabilmeleri önem kazanmıştır. şletmeler sadece ürün ya da hizmetfarklılaştırmalarının yetersiz olduğu görüşüyle örgüt yapılarında da yenilikçi yönetimanlayışını benimseyerek rekabet avantajı sağlamaktadırlar. Tezin konusu, işletmelerinyenilik yönetimini algılayarak yenilik stratejilerini benimsemeleri ve yenilikçi örgütyapılarıyla rekabet avantajı sağlayabilmelerini içermektedir.Birinci bölümde, yenilik ile ilgili kavramlar üzerinde durularak yenilik gelişimininevreleri, yenilik türleri ve stratejileri konuları ele alınmıştır.kinci bölümde, çağımızdaki bilgi yapısına bağlı olarak örgüt yapılarında bazıdeğişimler olmuştur. Bu değişimler, yenilikçi örgüt yapıları ve bunları belirleyenunsurlar ele alınmıştır.Üçüncü bölümde, hizmet kavramı üzerinde durularak hizmet sektörü vekonaklama işletmeleri ile ilgili konular ele alınmıştır.Dördüncü bölümde ise, hizmet işletmelerinin hizmet kalitesini yükseltmeleri vebilgi çağının gereği olan bilgi teknolojilerini kullanabilmeleri ve yenilikleriuygulayabilmeleri için yenilik yönetimini benimsemeleri ve örgüt yapılarınıdüzenlemeleri ile ilgili ampirik çalışma ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIt has become important for the businesses to apply the innovationmanagement to their services or products during their operation process especially asa result of globalization and consistent knowledge technology increase their effects onthe market. Businesses provide competition advantages by adopting innovationmanagement with the opinion that differitiation of their products or their serviceswhich are thought to be insufficient. The subject of the thesis is perceiving theinnovation management and adopting innovation strategies for the businesses and toprovide competition advantages by their innovative organizational structures.In the first part, the stages of development of innovation, innovation types andstrategies regarding to innovation and related concepts have been studied.In the second part, there have been some changes in organization structures dueto the fast developing structures of knowledge in our era. In this respect, innovativeorganization structures and the factors which determine these have been discussed.In the third part, taking service concept into consideration service sector andrelated subject of the accomodation industry have been discussed.In the fourth part an emprical study which is related to adopting of theinnovation management by the service businesses and in this respect arranging theirorganization structures in order to improve their service quality, to use theknowledge technologies which are the result of our knowledge era has been carriedout.