Türkiye'ye yerleşen Tatarlarda dini hayat ve adetler (Konya yöresi örneği)
Religious life and customs in Tatars live in Turkey (Konya region example)
  1. Tez No: 189210
  2. Yazar: ÖZCAN GÖKÇEBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Değişim olgusu, nesne ve olayların özünde var olan ve durmaksızın devam eden birsüreçtir. Tabii bir süreç olan değişim, insan ve topluma dair her alanda kendinigöstermektedir. Toplumsal değişme süreci insanların inanış ve düşünüş tarzlarını, algılarını,değer yargılarını da değiştirerek dönüştürmekte, bu durum dini tutum inanç ve değerleri deetkilemektedir.Değişim olgusunu ortaya çıkaran birçok faktörden biri de, toplumsal yaşamdakarşılaşılan ve önemli sonuçlar doğuran göç olgusudur. Bu çalışma, temel olarak göç olayı veortaya çıkardığı değişimden hareketle, geçmişte göç olayını yaşamış olan Kırım Tatarlarınınsosyal ve dini hayatını ele almaktadır. Kırım Tatarları, karşılaştıkları Rus işgali sonrasındaOsmanlı Devleti'nin son döneminde kendi yurtlarını bırakarak Osmanlı topraklarına göçetmişlerdir.Bu çalışma giriş dışında iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, genel teorikçerçeve sunulmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde yazılı kaynaklara dayalı olarak KırımTatarlarının siyasi tarihi, göçleri ve göçler sonrasında yerleşme durumları ele alınmıştır.Ayrıca göç olgusu ve bunun değişime olan etkisiyle beraber din, değişim ve göç ilişkilerisosyal bilimsel bakış açısıyla incelenmiştir. kinci bölümde ise seçilen örneklem çerçevesindetatarların sosyal yaşamları, grup içi ilişkileri, gelenekleri ile dini inanç, tutum ve davranışlarıkonu edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fact of change is a process which is continuous and takes place in the core of theobjects and events. This change can be seen in all the fields related to people and society. Thesocial changing process changes the the way of belief, attitude of mind, perception and valuejudgment of persons and this situation effects the religious beliefs and values.One of the factors of which create the fact of change is the fact of emigration whichcan be met in the life and causes important results. This study handles the social and religiouslife of Crimean Tatars who had migrated. Crimean Tatars left their home and immigrated tocountry of Ottoman on the last period of the Ottoman Empire after the Russian occupation.This study is composed of two sections apart from the preface. General theoreticalframework is presented in the preface. In the first section of the study, political history,migration and accomodation after the migration of Crimean Tatars based on written resourcesis handled. Moreover, not only the fact of migration and its effects to change but also therelation between religion, change and migration is analyzed with the point of view of socialscience. In the second section, social life, relations in groups, traditions, religious belief andattitudes of selected sampling of tatars are taken place.