Türkiye'ye yerleşen Almanların bireysel, sosyal ve geleneksel değerlerinin saptanması
Determining individual, social and traditional values of German people settled in Turkey
- Tez No: 278228
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNE DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Sosyoloji, Home Economics, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma; ülkemize yerleşen Almanların bireysel, sosyal ve geleneksel değerlerinin saptanması ve saptanan bu değerleri yaşadıkları bölgedeki halkın değerleri ile karşılaştırarak bu iki milletin birbirlerinin değerlerini etkileme durumunun belirlemesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Ülkemize yerleşen Almanlarla ilgili daha önce yapılmış bir çalışmaya rastlanmamış olması bu çalışmanın önemini arttırmaktadır.Araştırmanın evrenini Antalya'nın Alanya ilçesinde yaşayan Türkler ve bu bölgeye yerleşmiş olan Almanlar oluşturmaktadır. İlçeye yerleşmiş olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 250 Alman, 164 Türk tesadüfî örneklem yöntemiyle araştırmaya alınmış ve araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Shwartz değerler listesi, sosyal değerler ölçeği, geleneksel değerler ölçeği ile bireylerin demografik özelliklerini belirlemek için anket formu kullanılmıştır.Araştırma kapsamındaki Almanların %20.3'ü 40?44 yaşlarında, %15.6'sı 50?54 yaşları arasında iken Türklerin %27.3'ü 35?39 yaşlarında, %22.7'si 40?44 yaşlarındadır. Almanların %85.8'i evli, %11.5'i bekar, %2.0'si de eşinden ayrılmış ya da eşi ölmüş olan bireylerden oluşurken, Türklerin %85.4'ünün evli, %13.4'ünün bekar, %1.2'sinin de eşini kaybetmiş bireylerden oluştuğu saptanmıştır. Araştırma kapsamındaki Almanların %37.2'si en az ortaokul mezunu iken, Türklerin yarısının ilkokul mezunu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned and carried out to determine the individual, social and traditional values of German people who settled in Turkey; to compare these values with the values of local people and to determine to what extent the values of these two nations influence each other. The fact that no study was carried out Turkey on the German people who settled in Turkey enhance the significance of the present study.The population of the study consists of Turkish people living in Alanya district of Antalya province and the German who settled in this area. Randomly selected 250 Germans and 164 Turks residing in the study area who volunteered to participate in the study were included in the study as the sampling of the study. In data collection, Schwarts Value Inventory, Social Values Scale, Traditional Values Scale were used and to determine the demographic characteristics of the individuals, a questionnaire form was used.Of the Germans who participated in the study, 20.3% were between the ages of 40-44; 15.6% were between the ages of 50-54. Of the Turks who participated in the study, 27.3% were 35-39, 22.7% were between the ages of 40-44. Of the Germans 85.8% were married, 11.5% were single, 2.0% were divorced or lost their spouses. Of the Turks, 85.4% were married, 13.4% were single, 1.2% lost their spouses. Of the German who were included in the study, 37.2% were at least secondary school graduates, while half of the Turks were primary school graduates. Of the Germans, 16.2% had an income of 35001-4000 Euro, while 37.8% of the Turks had an income of 501 and 1000 Turkish Liras.Among the reasons for preferring to settle in Turkey, 31.1% of the German people reported that they loved Turkey very much and 20.2% reported that they settled in Turkey for economic reasons.It was found that Turkish people had higher individual, social and traditional value scores than the Germans.