1968-1980 yılları arasında Konya'da toplumsal hareketler
Mass movements between 1968-1980 in Konya
- Tez No: 189224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİ UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmayla, 1968-1980 tarihleri Türkiye Cumhuriyeti için bir geçiş dönemi olarakgörülmekle birlikte, bu geçiş dönemi esnasında Konya'da meydana gelen toplumsalhareketlerin bu geçiş sürecine etkisi araştırılmıştır.Tezin araştırma aşamasında, belirtilen tarihler arasında Konya'da yayınlanmış YerelGazeteler incelenmiş, hareketlerin meydana geldiği ve karışanların bağlı olduğu kurumve kuruluşların arşivlerinden yaralanılarak meydana gelen toplumsal hareketlerderlenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda toplumsal hareketler Öğrenci Hareketleri,şçi Hareketleri ve Halk Hareketleri olmak üzere 3 ayrı ana bölümde ele alınaraktoplumsal olaylar değerlendirilmiştir. Tüm Türkiye'de olduğu gibi, Konya'da dameydana gelen toplumsal hareketlerin genelinde öğrenciler ve eğitim kurumlarındakihareketler ile işçi sendikaların grevleri ön plana çıkmıştır. Toplumsal hareketlerinçıkma, başlama noktası ise karşılıklı kişi, öğrenci veya gruplar arasındaki fikir ayrılığıve karşılıklı uzlaşamama olmuştur.Çalışmanın sonunda Konya'da meydana gelenler toplumsal hareketler nedeniyle tümülkede olduğu gibi gerek maddi ve gerekse de duygusal olarak zarar gören ve kaybı olanyine kendi vatandaşımızın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, as the period between 1968-1980 is regarded a transitionalduration for The Pepublic of Turkey, the influence of mass movements happened inKonya on this transition term has been studied.In the investigation process all the local newspapers printed in the course of that time inKonya have been searched thoroughly, and all activities have been compiled in thisthesis with the help of some archives of those institution where such social movementstook place. As a result of this study, these mass movements are evaluated in three mainsections: student movements, labor movements and mass movements. As it happened inthe whole part of Turkey, those movements of students and strikes of lobour unionshave become prominent related with the social movements occurred in Konya. Thestarting point and the origin of mass movements can be seen as the conflicts or violationsamong individuals,students and social groups.In the conclusion part of the study it becomes apparent that our citizens have alwaysbeen the losers financially and sentimentally as a result of the mass movementshappened in Konya.