Ostia limanı
The harbour of Ostia
- Tez No: 189225
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İBRAHİM HAKAN MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Ostia, Tiber Nehri ağzında kurulmuş olan bir liman şehridir. Gemilerin teknolojikaçıdan hızlı bir gelişme gösterdiği Roma İmparatorluk Dönemi yapılarından biri olanliman, bu gelişmeye ayak uydurarak kendi gelişimini bu dönem içerisinde sağlamış vehızla artan Roma nüfusunun ihtiyaçlarına cevap verecek gemi ve kargo kapasitesinesahip olabilmek amacıyla, ticari ve sosyal alanda sürekli büyümüştür. İlk olarak bellibir liman olmadan ve büyük gemilerden küçük gemilere doldurulan malların sahileulaştırılması şeklinde süregelen boşaltım işleminin getirdiği zorluklardan dolayı yaşananzaman ve iş gücü kaybını en aza indirmek amacıyla İmparator Claudius tarafındanM.S. 42'de Ostia kentinin üç km kuzeyinde uygun bir liman arazisi bulunarak muazzambir liman inşaasına başlanmıştır.Zamanla artan yüksek talebin Claudius Limanı tarafından karşılanması oldukça zordu.Bu sebeple İmparator Trajan tarafından M.S. 110 civarında sorunun çözümü içinClaudius Limanı'nın hemen arka tarafına hexagonal (altıgen) planlı bir liman havzasıkazıldı ve Claudius Limanı ile birleştirilerek hizmete açıldı.Gelecek iki yüzyıl boyunca ?Portus Romae? olarak adlandırılan liman sayesinde şehrinzenginliği arttı ve refah düzeyi gelişti. İmparator Hadrian ve Septimius Severusdönemlerinde yaptırılan devasa tahıl depoları sayesinde şehir oldukça büyüdü ve ticaretcanlandı.Kentin son dönemlere doğru yoğun bir şekilde liman bölgesi olan Portus'a kaydığıarkeolojik kanıtlarla ortaya çıkmıştır. Genel olarak Roma İmparatorluğunun çöküşaşamasına geçmesi ile birlikte Ostia kentide sosyal ve ticari açıdan sona gelmiş oldu.Yapmış olduğumuz bu araştırma tezinde Ostia Limanı, kronolojik bir sıra takipedilerek incelenmeye çalışılmıştır. Roma betim sanatında Ostia Limanı tasvirleriincelenmiş, limanın dış görünüşü ve yapıları hakkında görsel bilgiler elde edilmiştir.Ticaretin boyutlarını göstermek açısından ticaret rotaları ile ilgili sınırlar çizilmiş, arz-talep dengesi irdelenmiştir. Ayrıca Ostia'da yaşayan halkın etnik kökenleri ve sosyalstatülerine de kısaca değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ostia is harbour city situated near the Tiber River. This harbour was constructedRoman Empire time. Best ships was worked in this time. This harbour developed in thisage as parallel of Roman population in area of social and commercial. Before harbour ofOstia, properties was being carried from big ships to small ones. The activities like thison carry was being lost of time and productive effort. Because of lost time, in 42 AD. wasbegan to construct a harbour by Empire Claudius. This harbour was situated 3 km.northern of Ostia city.For increase of demand, harbour of Claudius not enough for transport of properties.Because of this a new harbour constructed by Trajan in 110 AD. This harbour is behindof Claudius Harbour and on plan of hexagonal. After consruction of Trajanic Harbour,both of harbour was joined.After Trajanic age, these harbours was mentioned as ?Portus Romae? and improvedrich of city. Together of granarium which was constructed time of Hadrian andSemtimius Severus, Ostia developed and commercial life improved in this city.Archaeological evidences shows that Ostia slipped towards Portus on later times. Bycollapsed of Roman Empire the city of Ostia broke down the area of social andcommercial.In this paper we inspected the Harbour of Ostia as chronological and we understood lotsof things about out front and buildings of Harbour of Ostia.For show dimensions of trade we examinated the earth and demand. The other hand weexaminated etnical origins of population lived Ostia as short with population lived otherharbours.