Türk klasik halk eğitim kurumlarından mevleviliğe dair bir mecmuanın transkripsiyonu
The transcription of a magazine about mevlevi teachings and practices from Turkish classical folk education associations
- Tez No: 189226
- Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF KÜÇÜKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Tezin Adı: Türk Klasik Halk Eğitim Kurumlarından Mevleviliğe Dair Bir MecmuanınTranskripsiyonuTez Yazarı: Ayşe DEĞERL KEÇ CÖZET:Anadolu Selçuklu Devleti'nden başlamak üzere Karamanoğulları ve daha sonraOsmanlı Devleti'nde varlığını sürdüren mevlevûhaneler, mektep ve medrese gibi örgüneğitim kurumlarından farklı olarak Türk halkına eğitim veren kültür kuruluşlarıkonumundadır. Teze kaynaklık eden, Selçuk Üniversitesi Selçuklu AraştırmalarMerkezi arşivinin 137 numaralı envanterinde kayıtlı olan ve XIX. yüzyıla ait belgeleriçeren bu Mevlevû mecmuası, son dönem kültürel yapısını yansıtması bakımından önemtaşımaktadır. Bu tarihlerde Konya'daki dergahta postnişin olarak Hacı Mehmed Çelebive daha sonra oğlu Said Hemdem Çelebi bulunmuştur.Tezin giriş bölümünde Mevlânâ'nın hayatı, eserleri, yaşadığı dönemde Anadolu'dakisiyasû, kültürel ve tasavvufû durum, Mevlevûliğin tarikat olarak gelişimi hakkındabilgiler verilmiştir. Daha sonra mecmuanın transkripsiyonu sunulmuştur.Mevlânâ'nın tasavvufu hiçbir vakit bir bilgi sistemi veya hayalû bir idealizm olmamıştır.Etrafında toplananlar, kendi emeği ile geçinen halk tabakasıdır. Ancak Mevlânâ'dansonra dergaha ilgi artmış, zengin vakıflar bağlanmış, yüksek zümrenin ilgisiyleMevlevûlik bir devlet kurumu haline gelmiştir. Bu sonucu hazırlayan siyasû ve sosyaldinamikleri anlayabilmek adına bu mecmua, araştırmacılara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Name of the thesis: The Transcription of a Magazine about Mevlevi Teachings andPractices from Turkish Classical Folk Education AssociationsWriter of the Thesis: Ayşe DEĞERL KEÇ CSUMMARY:The Mevlevi Lodges existed firstly at the Anatolian Seljuk Empire andKaramanogullari, then at the Ottoman Empire. These Mevlevi Lodges, different fromthe formal education institution like madrasas and schools, were at the situation ofculture associations giving education to Turkish people. This Mevlevi magazine,originating the thesis, is registered at inventory number 137 in Seljuk University, thearchieves of Seljuks Research Center, and it includes documents belonging to 19thcentury. Therefore, it has a great importance from the point of view of reflecting theculture of the last era. At these dater, Haji Mehmed Celebi and then his son SaidHemdem Celebi had been to the dervish lodge in Konya as a postneshin.At the introduction part of the thesis, it was given information about the life ofMevlana, his works, political and cultural conditions, also about the situation of Sufismin Anatolia when he was alive. Furthermore, it consists in extensive knowledge for thedevelopment of Mevlevi teachings and practies as a sufi path. Finally, the transcriptionof the magazine is submitted.Mevlana?s sufism has never become a system of data or fantastic idealism. Onesaround him were class of people earning their livings themselves. Concern of the dervishlodge increased only after Mevlana and lots of rich foundations were bound to it. Thesufism became like a government institution by the interests of nobles. The magazinepreparing this result is going to show the way to researchers in the name ofunderstanding the political and social dynamics.