20 yy.İskenderun merkez ve köylerinde bulunan kanaviçe işlemeleri
- Tez No: 189239
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE KARPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El ve Makine Nakışları Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu problem, araştırma konusunun? skenderun Merkez ve Köylerinde Yapılanliteratür tarama çalışması sonucunda, skenderunilçesinde bulunan kanaviçe işleme özelliklerininaraştırılmaması, skenderun kanaviçe işlemeüslubunun belirlenmemiş olduğu tespit edilmiştir.Seçilen araştırma konusunun amacı;skenderun merkez ve köylerinde bulunan kanaviçeişlemelerinin tespiti, tespit edilen örneklere aitgözlenen özelliklerin ve kaynak kişilerden eldeedilen bilgilerin sistematik bilimsel bir yöntemlekayıt edilmesi, fotoğraflarının çekilerek görselyapılarak belgelendirilmesidir.Bu amaç doğrultusunda, skenderunilçesinde bulunan kanaviçe işlemeleriningözlenebilir özellikleri ve kaynak kişilerdenedinilen ürünlere ait bilgiler, hazırlanan gözlemfişlerine kaydedilmiştir. Hazırlanan gözlemfişlerinde; elde edilen ürünün sahibi, adresi,adresine geliş tarihi, geliş biçimi, adresteki yeri,vyapılış tarihi, bugünkü durumu, zemin işleme,kenar temizleme ve süslemesinde kullanılangereçler, işleme, kenar temizleme ve süslemesindeuygulanan teknikler, zemin işleme, kenartemizleme ve süslemesinde seçilen renkler,işlemesinde seçilen konu adı, konu adının yöredekiadı ve kaynak kişisi, işlemesinde seçilen konular,konuların anlam yükü ve konununbiçimlendirilmesi, kompozisyonu ve kaynak kişininadı, soyadı, doğum yeri ve yılı, öğrenim durumu,mesleği ürünle ilgili ve bu başlıklara ait bilgiler yeralmıştır. Bu başlıklar, skenderun merkez veköylerinde bulunan kanaviçe işlemelerinin tespiti,skenderun kanaviçe işleme üslubunun belirleyicinitelikte hazırlanmıştır.Değerlendirme sonucunda, yörede bulunankanaviçe işlemelerinin öncelikle araştırmakapsamına, 20. yüzyıldan kalan ürünlerin alınmasıtercih edilmiştir. Araştırma kapsamında 50 adetkanaviçe işlemeli ürün bulunmaktadır.viAraştırmada kullanılan metot; sahaçalışması ve saha çalışma sırasında, gözlemeye,izlemeye ve karşılıklı görüşmelere dayalı ilişkiseltarama modellerinin uygulanması ile yapılmıştır.Tarama modellerinin sonucunda elde edilenürünlerin belgelendirilmesi ve bilgilerinkaydedilmesi sağlanmıştır. Elde edilen verilerdençıkan bulguların, ilişkisel karşılaştırma yolu iledeğerlendirilmesi yapılmıştır.vii
Özet (Çeviri)
SUMMARYThis problem was determined when it wasfound out that there were no researches about thestyle of embroidery and the styles were notdiscovered at all around Iskenderun as a result ofthe literature scanning in Iskenderun centre and thevicinity thereof. The ?Found Emroidery Works?(of 20th Century) have also been the reason forchoosing this subject.The aim of choosing that subject isdetermining the embroidery works around thecentre and vicinity of skenderun; recording thefeatures and data collected from the observationsand source people in a systematic, scientific way;taking the pictures thereof for documentizing themvisually.In this point of view, the observable featuresof and data collected from the observations aboutthe embroidery works of Iskenderun as well as thesource people have been recorded on observationcharts in a systematic and scientific way. On theobservation charts, the owner of the product,viiiaddress, time of arrival to this address, way ofarrival, location at the address, date of production,current conditions, ground embroidery, the toolswhich were used for cleaning and adornment of theedges, the techniques which were used for cleaningand adornment of the edges, the colours choosenfor cleaning and adornment of the edges as well asin processing the ground, the thema of theprocessing, the name of the thema in the region andsource person, formation of the themas,composition, name of the source person, birth dateand place, educational situation, profession andother information and data about the product havetaken place. The titles were set as the determinationof the embroidery works in skenderun centre andvicinity, and determination of the style of theembroidery works in skenderun centre andvicinity,.As a result of the evaluation, it has beenpreferred to focus on the emroidery works, found inthe region and belonging to the 20th Century. 50ixpieces of embroidery works have been taken forresearch.The method, used in this study was, areastudy during the area study as well as applying therelational scanning models based on observationand monitoring. After the scanning, the obtaineddata and information has been recorded. Theobtained information has been evaluated byrelational matching.x