Türkiye'de siyasi partilerin aday tespiti
Candidate determination of political parties in Turkey
  1. Tez No: 189238
  2. Yazar: ZAFER KÖYBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ŞAFAK BALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
TÜRK YE'DE S YAS PART LER N ADAY TESP THazırlayan: Zafer KÖYBAŞI- TEZ ÖZET -Temel hak ve hürriyetlere önem veren, iktidarın aşağıdan verilmesi, yönetimekatılma, eşitlik, hürriyet, adalet, şeffaflık, farklılıklara saygı gibi önemli ilkeleredayanan demokrasi, halkın yönetimi düşüncesinde yükselen en önemli değerlerarasındadır.Halk seçimlerde önlerine programlarını sunan partiler yanında, halkı temsiledecek kişilere oy vermektedir. Bununla birlikte, seçimlerde halka isimleri ve sıralarıbelli listeler sunulmaktadır. Sonuçta halk, siyasi partilerin belirlediği listeler arasındatercihte bulunmaktadır. Yönetenlerin belirlenmesi önemli ölçüde bu aşamadagerçekleşmektedir.Adayların seçmenlerce tespiti usulü dünya üzerinde sınırlı olarak uygulanmakta,genel olarak aday tespiti, parti içi işlem olarak değerlendirilmektedir. Partilerin adaytespitine ilişkin düzenleme ve uygulamalarının demokratik ilkelere göre yapılmasınıngerekli olduğu kabul edilmekte ise de; siyasi partilerin oligarşik yapıları nedeniyleadayların parti üst yönetimince belirlendiği görülmektedir.Aday tespiti sürecinde en demokratik usulün; ilgili seçim çevresinde tüm partiliüyelerin seçmen olarak katılmasını ifade eden, yargı denetim ve gözetimindegerçekleştirilen ?önseçim? olacağı kanaatine varılmaktadır. Türkiye'de ise partilerönseçime başvurmamakta, adaylar daha çok parti üst yönetimince belirlenmektedir.Sonuçta, demokratik aday tespit usulünün yasa ile zorunlu hale getirilmesi gerektiğianlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
CANDIDATE DETERMINATION OF POLITICAL PARTIES IN TURKEYPrepared by: Zafer KÖYBAŞIABSTRACTDemocracy giving importance to fundamental rights and liberties and dependingon significant principles such as ruling power derived from the bottom layer,participation in administration, equity, freedom, justice, transparency and respect fordissimilarities is among the most important rising values in consideration of publicadministration.People in elections vote for the individuals that shall represent them as well as theparties that present their programs for them. In addition, in elections lists with finalnames and orders are presented to public as well. Consequently, people makesreferences among the lists specified by political parties. Determination of leading peopleis realized significantly in this phase.The procedure of determining candidates by voters is applied in a limited way allover the world and in general, candidate determination is evaluated as an operationwithin the party. Although it is admitted that regulations and applications of partieswith relating to candidate determination are required to be performed in compliancewith democratic principles, due to olygarchic natures of political parties, it is seen thatcandidates are determined by top management of the party.In the process of candidate determination one has the conviction that the mostdemocratic procedure will be ?a primary? in the meaning of all party members?participation in related electoral constitutiency as voters and it is realized throughjudicial review and supervision. In Turkey parties do not apply for primaries andcandidates are designated by mostly top management of the party. Finally, It isunderstood that the procedure of democratic candidate determination should berendered as a necessity through law.