Abdulmecid Sivasi'nin Mesnevi sözlüğü
- Tez No: 189249
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KUNT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Mesnevû Sözlükleri, Hz. Mevlâna'nın Mesnevû isimli eserini okuyanların onu dahaiyi anlayabilmelerini sağlamak için hazırlanmi§ eserlerdir. Bu çah§mada, önce MesnevûSözlükleri genel olarak tanıtılmi§, daha sonra Abdülmecûd Sivâsi'nin hayatı hakkındabilinenler derlenmi§ ve Sivâsû tarafından XVII. yüzyılın ba§larında yazılmı§ olanMesnevû Sözlugu güniimiiz Türkçe'sine aktarılmi§tır.Abdülmecûd Sivâsû, eserine Farsça gramer kurallarını acrklayarak ba§lamaktadır.Bu ilk bölümün ardından Mesnevû fiilleri sözlugune geçilir. Bu sözliik, Mesnevi'dekullanılan fiillerin anlamlarının daha iyi anla§ilması için hazırlanmi§tır. Sözlugun yazartarafından bizzat yazılmi§ herhangi bir nüshası bulunamami§, ancak yazar tarafındandüzeltilen ve ekleme yapılan bir nüshası bulunarak bu çah§mayla ilim âleminetanıtılmi§tır.
Özet (Çeviri)
Masnavi dictionaries are prepaired to help people, who read Masnavi of Mavlana,to better understand it. In this work, firstly Masnavi dictionaries are introducedgenerally, secondly known information about Abdulmecid Sivasi is compiled and thenMesnevi Dictionary, which is written by Sivasi in 17th Century, is translated to todaysTurkish.Abdulmecid Sivasi starts his work with explaining Persion Grammer rules. Afterthis section, Dictionary of Masnavi Verbs starts. This dictionary is prepaired to betterunderstand verbs used in Masnavi. An original copy ofthis dictionary, which is written by Sivasi, could'nt be found. However, a copy which isedited and added by author was found and it is introduced to science world.