Türkiye'de yerel siyasal elitler: Hatay ili örneği
Local political elites in Turkey: A case study for Hatay
- Tez No: 189253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
TÜRKİYE'DE YEREL SİYASAL ELİTLER: HATAY İLİ ÖRNEĞİMEHMET KOCAOĞLUÖZETTürkiye'de siyasetin belirlenmesi noktasında siyasal partilerin merkezorganlarının rolü büyük olmakla birlikte, siyasal partilerin yerel elitleri merkez ilehalk arasında köprü olma görevini sürdürmektedirler. Ancak Türkiye'deki siyasalpartiler mevcut yapılarıyla demokratik birer kurum olma niteliğinden hayli uzak birgörüntü sergilemektedirler. Türkiye'de tam anlamıyla demokrasiye uygun,kurumsallaşmış siyasal parti sisteminin oluşturulamamasının nedeni sadece siyasalpartiler ve seçim kanunlarındaki eksikliklerle açıklanamaz gözükmektedir. Siyasalpartilerin merkez ve yerel elitlerinin siyasetin sorunlarına bakış açılarının ve siyasalkültür değerlerinin mevcut parti sisteminin aksayan yönlerinde önemli bir paya sahipolduğuna inanıyoruz.Türkiye'nin siyasal elitleri üzerine gerçekleştirilen araştırmaların çoğu, siyasalelitlerin demografik nitelikleri üzerine yoğunlaşmış olup, siyasal elitlerin sahipoldukları değer ve yargılarla ilgilenmemişlerdir. Bu tez, Hatay ili yerel siyasalelitlerinin demografik yapıları ve demokrasinin en önemli unsuru siyasal partilerinsorunlarına ilişkin tutum ve değerleri üzerinde odaklanmayı amaçlanmaktadır.ANAHTAR KELİMELERSiyasal Parti, Elitizm, Elit Kuramları, Yerel Siyasal Elitler, Hatay
Özet (Çeviri)
LOCAL POLITICAL ELITES IN TURKEY: A CASE STUDY FOR HATAYMEHMET KOCAOĞLUABSTRACTCentral parts of the political parties have a big role on the point of makingpolitics in Turkey, besides this, local elites of political parties maintain to be a bridgebetween central goverment and public. But political parties in Turkey seems too far tobe democratic foundation with their present structures. The reason for not todemocratic, institutionalize political party system can not be explained only with defectsof political cultures of central and local elites of political parties have an important roleon the problematic parts of present party system.Most of the research on Turkey?s political elites have focused on demographicquality of political elites and values and judge they have. This thesis aims to focus ondemographic structure of local political elites of Hatay City and acts and values ofpolitical parties which are the most important elements of democracy.KEY WORDSPolitical Party, Elitism, Elite Theories, Local Political Elit, Hatay