The Achievement of fluency in intermediate level language classrooms
Intermediate seviye dil sınıflarında konuşmada akıcılığın sağlanması
  1. Tez No: 189260
  2. Yazar: FEYZA NUR BÜKEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
`Konuşmada akıcılık', Yabancı dil öğretiminde yaygınca kullanılan ve özellikleiletişimsel dil öğretiminde sıklıkla `yapıda doğruluk' kavramıyla karşılaştırılan birterimdir. Bu terim genelde genişletilmiş bir kullanımda olup, günlük yaşamda birbütün olarak sözel becerinin eş anlamlısı olarak da kullanılır. Öte yandan, yabancı dildeyeterliliğin değerlendirilmesinde, dili kullanan kişinin sözlü performansı diğerperformanslarının arasında önemli bir yer tutar.Çalışmamızın asıl gayesi, Selçuk Üniversitesi Yabancı Diller YüksekokuluIntermediate seviyesi öğrencilerinin ne derece konuşmada akıcılığı edinebildiklerinitespit etmektir. Çalışma iletişimsel konuşmada akıcılık aktiviteleri doğrultusundayürütülmüştür. Çalışmanın tamamlanması dört hafta sürmüştür, ve her hafta ikiiletişimsel aktivite uygulanmıştır. Ön ve son test aktiviteleri dahil olmak üzeretoplamda on aktivite yapılmıştır.Çalışmanın objektifliği açısından, Yabancı Diller Yüksekokulu'nda görev yapandiğer bir öğretim görevlisinden gözlem yapması istenmistir. Deney grubu ve kontrolgrubu öğrencileri çalışma hakkında daha önceden bilgilendirilmemiştir. Tez süresinceaktivitelerin tamamı araştırmacı tarafından yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Fluency is a commonly used notion in foreign language teaching, frequentlycontrasted with accuracy especially in a communicative language teaching. In ordinarylife it often has an extended meaning and is used as a synonym of overall oralproficiency. On the contrary, in the assessment of foreign language proficiency, it is oneof several descriptors of oral performance.The main goal of our study was to find out how far the intermediate levelstudents in the Department Of Foreing Languages at Selçuk University can gainspoken fluency. The study was carried out through communicative fluencyactivities.On the whole, it took four weeks to complete the study, giving each week 2communicative activities. A total of 10 activities were done with the students includingthe pre and the post test activities.In order for the study to be objective, another lecturer was asked to observe theactivities.The students both in the experimental and the control group were notpreviously informed about the study.The same lecturer carried out the activities,who isin this case the researcher.KEY WORDS: Spoken FluencyAccuracyCommunicative Language ToolsAutomaticityComunicative Fluency Activities