Va'd ve Va'îd bağlamında Allah kelamında değişmezlik ve teolojik yansımaları
Permanentness in kalam of Allah context of Va'd and Va'îd and it's teological reflections
  1. Tez No: 485606
  2. Yazar: HAMDİ AKBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL YÜRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Allah kelamında, özellikle haber verdiği va'dve va'îdinde değişimin olup olmayacağı meselesi Tanrı'nın adaleti ve O'nun insan tarafından tanınması için oldukça önemlidir. Allah'ın gelecekle ilgili mükafat haberleri için va'd, ceza haberleri için kullanılan va'îd ve bunlarla ilişkisi olan adalet, zulüm, tebeddül, teğayyür gibi kavramların lügat ve ıstılah bakımından izah edilmesi meselenin sağlıklı bir şekilde ele alınmasına zemin oluşturmuştur. Kur'anî bağlamda ele alınan Allah kelamında va'd, dünyevî ve uhrevî olmak üzere peygamberlere ve müminlere yöneliktir. Dünyevî va'dler daha çok yardım ve zafer şeklinde gerçekleşir. Ahirette de peygamber ve müminlere yaptıkları iyilikler ve taatler karşılığında cennet ve bazı üstünlüklerin verileceği va'dedilir. Va'îdin ise kâfirler ve günahkârlar için söz konusu olduğuna vurgu yapılır. Allah'ın insanlara verdiği sözlerde herhangi bir değişimin olup olmayacağı meselesi kelam ekollerince genellikle va'd ve va'îd başlığı altında tartışılır. Onlar Allah'ın, Kur'an'da va'd ettiklerini vereceği hususunda hem fikirdirler. Ancak bu ekoller büyük günah, adalet, tevbe ve şefaat gibi meseleler nedeniyle O'nun va'îdinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda farklı düşüncelere sahiptirler. Şiî düşüncesinde ise bu mesele“beda”anlayışı çerçevesinde değerlendirilir.
Özet (Çeviri)
In the word of Allah, the question of whether there will be a change in his va'dand va'îd or not is very important for the credibility of Allah and his being recognized by man. Va'dis used for positive news from Allah about the future; va'îd is used for the negative news. Explaing the related concepts such as justice, cruelty, permutation, transformation in terms of dictionary and literature has formed a basis for dealing with this question approppriately. In the word of Allah based on Qur'an, va'ds are both earthly and ethereally, and they are directed to the prophets and the believers. Earthly promises are usually in the form of help and victory. After death, they are promised to be rewarded with heaven and some superiority according to their worships and good works. Va'id is emphasized to be for disbelievers and sinners. The issue of whether there will be any change in Allah's promises to the people is usually discussed under the heading of va'dand va'îd by the schools of word of Allah. They all agree that Allah will give what they promised in the Qur'an. However, these schools have different views on whether or not he will fulfill his promises considering such matters as great sin, justice, repentance, and intercession. In addition to this, it is stated that the concept of the“beda'”in the Shi'i faith also points to a change in Allah's knowledge, will and creation, and therefore it is stated by the Shi'i that changes in the words of Allah are permissible.