Sinemada korku ve gerilim türleri: Alfred Hitchcock sinemasında gerilim oluşturulması
Types of fear and tension in cinema : Building up tension in alfred Hitchcock's films
- Tez No: 189272
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. AYTEKİN CAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 130
Özet
S NEMADA KORKU VE GER L M TÜRLER : ALFRED H TCHCOCKS NEMASINDA GER L M OLUŞTURULMASIÖZETYavuz ÖZERKorku ve gerilim unsurları, tarih boyunca insanları ilgilendirmiştir. Sanatın çeşitlialanlarında bu iki unsuru taşıyan eserler verilmiştir. Sinemada da kaynağını bu konulardanalan eserler mevcuttur.Sinema pek çok teknik aracın birleşiminden meydana gelen bir sanat üretme aracıdır.Sinemasal anlatımın; senaryo, ses, görüntü, oyunculuk, kurgu gibi öğelerinin kullanımbecerisi, ortaya çıkan eserin sanat değerini belirler.Sinema, görsel bir sanattır ve sinemayı oluşturan tüm araçlar bu görsel anlatımahizmet ederler. Alfred Hitchcock sineması, görselliğe önem veren anlatım gücüne sahiptir.Alfred Hitchcock, kendine özgü sinema dili olan yönetmenlerdendir. Hitchcock filmleri,sinema sanatına katkıda bulunmuştur. Bu bakımdan Alfred Hitchcock için ?sanatçı?, AlfredHitchcock filmlerine ?sanat eseri?, ve onun filmlerinde oluşturduğu anlatıma da ?sanat?denilebilir.Alfred Hitchcock'un `Sapık' isimli filmi Hitchcock sinemasının kendine özgülüğünübarındırması bakımından önemlidir.nsan psikolojisinin derinlerinde yatan korkularla ilgilenen Alfred Hitchcockfilmlerinin sinemaya etkisi günümüzde bile görülmektedir.
Özet (Çeviri)
TYPES OF FEAR AND TENSION IN CINEMA : BUILDING UP TENSION INALFRED HITCHCOCK?S FILMSSUMMARYYavuz ÖZERFear and tension, are the subjects man has been interested thorought the history. A lotof Works related to these subjects have been produced in many fields of art. Also, in movie,many Works have been produced, inspired of the subjects.Cinema is a kind of means producing art and being composed of unification of manytechnical devices. The talent using effective element such as scenario, voice, visuality, actingand editing and the plot including a philosophic plot and these determine the artistic value of awork produced.Cinema is a visual art, and instruments forming cinema should be used tyo built up avisual expressive language. As an example of this, the Alfred Hitchocock?s cinema is of a plotgiving importance to visuality. Taking participate in directors having formed an exclusivetheaterical language became effective on the current artistic understanding of cinema and oftheir own time. For this respect, we can call Alfred Hitchcock as ?artist?, Hitchcock?s films as?artistic works? and the expression formed by his films as ?art?.One of his films, ?Psycho? accomadates the exclusive originality of AlfredHitchcock?s cinema.The effect of Alfred Hitchcock? s films interested in fears lying in the depth of humanpscyhiology is maintained today.