Sinemada korku-gerilim türü: Alfred Hitchcock sineması ve 'Arka Pencere' filminin göstergebilimsel çözümlenmesi'
Horror-thriller genre in cinema: the cinema of Alfred Hitchcock and the semiotic analysis of the movie 'Rear Window'
  1. Tez No: 659327
  2. Yazar: YUSUF KARAOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESENNUR SİRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Korku hayatımızın en temel unsurlarındadır. İnsan benliği değişik korkuların farklı boyutlardaki etkisi altındadır. Korku insanın hem yaşama sevincini ve enerjisini olumsuz olarak etkileyen hem de insanın farklı alanlardaki gelişimine katkıda bulunan oldukça güçlü bir motivasyon kaynağı olma özelliği göstermektedir. Bu durum korku kaynaklı bir ikileme neden olabilmektedir. İnsanın iç dünyası ve bilinçaltında oldukça önemli etkilerde bulunan korku, sinema dünyasında da başlangıçtan bu zamana kadar giderek artan bir öneme sahip olmuştur. Özellikle son yıllarda korku türünde çekilen film sayısında dikkate değer bir oranda artış söz konusudur. Korku sinemasına verdiği önemli eserleriyle dikkat çeken ve Auteur sinemasının önemli yönetmenlerinden birisi de Alfred Hitchcock'tur. Hitchcock; sinema dilini kullanmadaki ustalığını küçük detaylarla, ustaca kurgularla, seyirciyi filmin kahramanlarıyla özdeşleştirmesiyle ve insan psikolojisini iyi analiz etmesiyle filmlerinde oldukça başarılı bir biçimde yansıtmıştır. Çalışmamızda; korku ve gerilim kavramları, korku literatürü, sinemada korku ve gerilim türü, korku sinemasının türleri, Alfred Hitchcock'un sinemada ortaya koyduğu auteur yaklaşım çerçevesinde değerlendirilmiş ve bu çerçevede Alfred Hitchcock'un 'Arka Pencere' adlı filmi göstergebilimsel açıdan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fear is one of the fundemantal elements of our lives. Human individualism is under the effect of diffrent fears. Fear affects life enjoy and energy negatively, but it also contributes to human developments in different fields as a sound motivation resource. This could cause to a fear-based dilemma. Fear that has significant effects on the inner side and subconscious of the human has an increasing importance in the cinema from the beginning. Especially there is a considerable increase in making horror films in the last years. Alfred Hitchcock is one of the significant auteur and remarkable directors with his works for horror cinema. Hitchcock reflected his features through details, masterful fictions, identification of the audience with leading actors, and well-grounded analyses of human psychology in his films successfully. In our study, fear and suspense concepts, horror literature, horror and suspense in cinema, types of horror films, life of Alfred Hithcock, his filmography, auteur theory in cinema and analysing of Alfred Hitchcock's Rear Window through semiological perspective.