Orta Çağ seyahatnamelerine göre Türk dünyasında gelenek ve görenekler
Traditions and customs in Turkish world according to the medieval books of travel
- Tez No: 189286
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM SAKAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Türk dünyası, büyük bir uygarlık merkezi olup güçlü düşünce akımlarının,bilimin, sanatın ve özellikle de evrensel dinin inananlarının uyum içinde yaşadıkları özeldiyarlardandır. Bu diyarda yaşayan Türk boyları da bu yaşayış tarzlarıyla bizlere hoşgörüdersi vermiştir.Yoğun bir çalışmanın ürünü olan bu tezimiz Türk dünyası dediğimiz büyükcoğrafyanın içinde yaşayan Türk boylarının gelenek ve göreneklerinin ne kadar birbirinebenzediğini, tarih içerisinde ne derece değişime uğradıklarını ve hangilerinin de günümüzekadar ulaştığını belirten kültür birlikleri arasında bir köprü gibidir.Eğer elimizde Türkiye Türkçesi'ne çevrilmiş seyahatnameler olmasaydı bunlarınincelenmesi bizde sınırlı bir bilginin olmasını sağlayacaktı. Dolayısıyla bu durumda negelenek ve görenekleri saptamış olacaktık ne de gelenek ve göreneklerden bazılarınınarasındaki paralellik bağını kurmuş olabilecektik.Tezimizde, Türkleri ve Moğolları birlikte inceledik. Bunun nedeni, her ikitoplumun Altay kökenli olması ve tarihlerinin de kopmaz bir biçimde iç içe geçmesidir.Aslında Türkleri ve Moğolları birbirine bağlayan tek unsur birbirleriyle komşuolmalarıydı.Türklerde ve Moğollarda gelenekçilik bir gizemcilik olup, biz de bu çalışmamızdabu gizemli dünyaya doğru uzun bir yolculuğa çıktık. şte bu uzun yolculuğumuzunsonucunda Türk ve Moğol toplumlarının gelenek ve göreneklerinin daha iyi bir şekildeanlaşılmasına yardımcı olacak belgeleri göstererek bilim dünyasına sunmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Turkish world is a great civilization centre an done of the special lands wherebelievers of thought movement, science, art and especially the believers of universalreligion live together in unison. Turkish tribes also taught us tolerance with their life styles.This thesis of us that is the product of dense study is like a bridge between culturalunions stating how much traditions and customs of Turkish tribes look like each other; inwhat extent they suffered a change and which of them reached until today.If we did not have travel book translated into the Turkish of Turkey in our hand, itwould lead to have limited information for us. Therefore, in this case we would determineneither traditions nor customs and nor we would establish parallelism ties between some ofthe traditions and customs.In our study, we also have examined Turkish and Mongol people together,because each of the society was from Altay origin and their history inextricably passed incommon. In fact, the single reason binding Turkish and Mongolian people was to be aneighbour with each other.There is a traditional mysticism in Turkish and Mongolian people, and in ourstudy, we set fourth a long journey towards this mystical world. Here as a result of thislong journey of us, we tried to present to the science world the document that will help tocome out traditions and customs of Turkish and Mongol societies in the best way.