Medeni yargıda bölge adliye mahkemeleri ve işleyişi
The Courts of regional judical system in civil trial and the procedure of this courts
- Tez No: 189302
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP AKACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
ÖZETBölge adliye mahkemeleri ikinci derece görev yapmak üzere kurulmuş olanmahkemelerdir. lk derece mahkemesinin kararını hem maddû açıdan hem de hukukûaçıdan incelemekle görevlidir. Bölge adliye mahkemelerinin kurulmasıyla Yargıtaymaddû inceleme yapmayacaktır, sadece hukukû inceleme yapacaktır. Böylece Yargıtayesas görevi olan, ülkede hukuk birliğini sağlama görevini en iyi şekilde yerinegetirecektir.Bölge adliye mahkemeleri hukuk ve ceza dairelerinden oluşan bir mahkemedir.Daireler kurul halinde çalışır. Başka bir deyişle toplu mahkeme olarakörgütlenmişlerdir. Bu durum da bölge adliye mahkemelerine olan güveni artıracak birniteliktir.Bölge adliye mahkemelerinde uygulan yargılama usulü istinaf kanun yoluusulüdür. stinaf kanun yolunda hem maddû hem de hukukû inceleme vardır. Ayrıcabölge adliye mahkemesi, ilk derce mahkemesi kararına kaldırarak yeni bir kararverebilmektedir. Bizim hukukumuzda dar anlamda istinaf kabul edilmiştir. Bu nedenleilk derece mahkemesinde taraflarca ileri sürülmeyen iddia ve savunmalar, bölge adliyemahkemesinde de ileri sürülemez.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe courts of regional judicial system are established for making duty in thesecond degree. This courts are duty on the study of first degrees courts judgments onreal and legal. By the established the courts of regional judicial system, The SupremeCourts of Appeals are not duty on the study of real, only duty on the study of legal. Sothat The Supreme Court of Appeals are duty on basis duty that; providing the unity oflaw, make very good.The courts of regional judicial system are consist of law and criminal publicoffice. So that this courts are combined courts. Because of the combined corts, tis fact isincrased the trust of this courts.In the courts of regional judicial system applicated trial procedure is appealprocedure. In the appeal procedure, studied on real and legal duty.