The grave risk of harm exception in international child abduction cases and its implementation under Turkish law
Uluslararası çocuk kaçırma davalarında ciddi zarar riski istisnası ve Türk hukukundaki uygulaması
  1. Tez No: 794826
  2. Yazar: YAŞAR GÖRKEM KARALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Vrije Universiteit Brussel
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Uluslararası Çocuk Kaçırmaya İlişkin 1980 Lahey Sözleşmesi, geride bırakılan ebeveyne çocuğunun kaçırıldığı devletin mahkemesine başvurması için medeni bir hak tanıyarak uluslararası çocuk kaçırma sorununu çözmeye çalışmıştır. Her ne kadar sözleşmenin ana kavramı hızlı geri dönüş ilkesi olsa da, hem tarafların hem de çocuğun haklarını dengelemek için sınırlı sayıda istisna öngörülmüş olup bunların yorumlama ve uygulama açısından en tartışmalı olanı 13 (1) (b) maddesinde belirtilen ''ağır zarar riski'' istisnasıdır. Bu istisna, çocuğu ''fiziksel veya psikolojik zarara maruz bırakacak veya başka bir şekilde çocuğu müsamaha edilemeyecek bir durumda bırakacak kadar ciddi bir risk varsa, mahkemelerin çocuğu geri vermeyi reddedebileceğini'' ima etmektedir. Bu tezin amacı, öncelikle hukukçuların istisnayı uygularken karşılaştıkları belirli karmaşıklıkları incelemektir. İkinci olarak, Türkiye'deki yargısal uygulamayı derinlemesine analiz etmeyi ve böylece istisnanın tutarlı bir şekilde uygulanmasını daha iyi sağlamak için olası iyileştirmeleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Sonuç olarak, yargı alanındaki uzmanlığı geliştirmek ve taslağı hazırlayanların arzuları doğrultusunda yorum birliğini artırmak için bölge adliye mahkemelerinin ilk derece mahkemesi sıfatıyla uluslararası çocuk kaçırma davalarına bakması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The 1980 Hague Convention on International Child Abduction sought to deal with the problem of international child abduction, by laying down a civil right for the left behind parent to apply to the court of the state to which his/her child is abducted. Although its central concept is the principle of prompt return, it also provided a limited number of exceptions to balance the rights of both parties and the child, one of the most disputed of which in terms of interpretation and application was the 'grave risk of harm exception' stated in article 13(1)(b). It implies that the courts may refuse to return the child, if there is a grave risk that would expose the child“to physical or psychological harm, or otherwise place the child in an intolerable situation”. The purpose of this thesis is primarily to explore the specific complexities legal practitioners encounter while implementing the exception. Secondly, it aims to analyse in depth the judicial practice in Turkey, thereby identify possible improvements to better ensure the consistent implementation of the exception. Ultimately, it recommends that regional court of appeals should hear abduction cases in the first instance, in order to develop expertise in the judiciary and increase the uniformity of interpretation in accordance with the drafters' desires