Ereğli çevresinin coğrafi etüdü
Geographical etude of Ereğli district
  1. Tez No: 189301
  2. Yazar: GÜLDEREN GÜLAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AKİF AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
EREĞLİ ÇEVRESİNİN COĞRAFİ ETÜDÜGÜLDEREN GÜLAÇARÖZETBu çalışmanın konusu;“Ereğli Çevresinin Coğrafi Etüdü”dür.Konya İli'ne bağlı olan Ereğli İlçesi'ni kapsayan araştırma sahasında Permiyen,Trias, Paleojen, Neojen ve Kuaterner'e ait formasyonlar mevcuttur. En geniş alankaplayan jeomorfolojik birimler ovalık sahalar, plato yüzeyleri ve dağlık sahalardır.Bunların dışında kuzeyde volkan konileri ve maarlar bulunur.Karasal iklim özelliklerinin görüldüğü sahada, yıllık ortalama sıcaklık 11,5 C˚,yıllık ortalama yağış 290,4 mm'dir. İklim şartlarına bağlı olarak doğal bitki örtüsüsteptir. Toprak örtüsü içinde kapladığı alan bakımından ilk sırayı alüvyal topraklaralır.Araştırma sahasında 2000 yılı sayımına göre toplam nüfus 126 117'dir. Bunüfusun % 66'sı şehir, % 34'ü kırsal nüfusu oluşturur. Faal nüfusun % 35'ihizmet, % 31'i sanayi, % 18'i ticaret, % 10'u tarım ve % 6'sı ulaşım sektöründeçalışır. Sahada devamlı yerleşmelerden köy, kasaba ve şehir yerleşmeleri, geçiciyerleşmelerden ağıl, oba ve yayla yerleşmeleri bulunur. Kırsal yerleşmelerde kerpiçve taştan yapılmış eski tip konutlar, şehir yerleşmesinde ise daha çok çimentokullanılarak yapılmış yeni tip konutlar yaygındır.Ziraat yapılan alanların içinde en fazla pay tahıl ürünlerine ayrılmıştır. Hayvanvarlığı içinde ilk sırayı tavuk alır. Tarım ürünlerine dayalı sanayi kolları gelişmiştir.Ulaşım kara ve demiryolu ile sağlanır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe subject of this study is ?geographical etude of Ereğli district? .The formations belonging to Permiyen, Trias, Paleojen, Neojen and Kuaternerexist in the research area which comprises Ereğli, a town of Konya. Thegeomorphology units covering the largest field are plain areas, plateau surfaces andmountainous areas. Apart from these, there are volcanic conics and maars in thenorthern part of the Ereğli.The average temperature in a year is 11.5 C° and the average annual rainfall is290,4 mm in the region where continental climate is observed. Depending on theclimate features, natural vegetation is steppe. Alluvial soils form the fist one in termsof covering field among the soil mat.The population in the area of the study is 126 117 according to the census in year2000. This population consists of 66 % city and 34 % rural population. Activepopulation works 35 % in services, 31 % in industry, 18 % in commerce, 10 % inagriculture and 6 % in transportation. There are village, town and city type ofpermanent settlement and sheepbarn, tent of nomad, plateau type of temporarysettlement. In the rural settlement, the old style of houses made of sun-dried brickand stone; but in the city settlement, mostly new style of houses made of cement iscommon.Cereal is the most grown plant in the agricultural areas. Chicken becomes first inthe existence of animal. The industrial branches depending on agriculture have beendeveloped. The transportion is done via railway and motorway.