Eğitim yöneticilerinin güç tipi tercihlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of power type preferences of educational administrators
- Tez No: 189307
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSA GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, Selçuk Üniversitesi Eğitim ve Fen EdebiyatFakültelerindeki Bölüm ve Anabilim Dalı Başkanlarının yönetim sürecinde tercihettikleri güç tiplerine yönelik olarak kendilerinin ve öğretim elemanlarınındeğerlendirmelerinin incelenmesi ve hâkim güç tipi tercihi belirlenmesidir.Araştırma tarama modeliyle yürütülmüştür. Araştırma sonucunda, bölümve anabilim dalı başkanlarının en çok uzmanlık gücünü tercih ettiklerineinandıkları,Öğretim elemanlarının algısı açısından;Bölüm başkanlarının en fazla ödül gücü, anabilim dalı başkanlarının iseuzmanlık gücü kullanmakta oldukları,Fen-Edebiyat Fakültesindeki anabilim dalı başkanlarının, EğitimFakültesindeki anabilim dalı başkanlarına oranla, daha fazla uzmanlık gücü vekarizma gücü kullandıkları,Eğitim Fakültesindeki bölüm başkanlarının ve anabilim dalıbaşkanlarının Fen- Edebiyat Fakültesindekilere oranla, daha fazla zorlayıcı güç vemevki gücü kullandıkları,Araştırma görevlilerinin, diğer öğretim elemanlarına oranla, bölüm veanabilim Dalı başkanlarının tercihleri arasında mevki gücünü daha fazlagördükleri,21-30 yaş arasındaki öğretim elemanlarının, diğer yaş gruplarına oranla,anabilim dalı başkanlarının tercihleri arasında mevki gücünü daha fazlagördükleri,Fen Edebiyat Fakültesindeki anabilim dalı başkanları, EğitimFakültesindeki anabilim dalı başkanlarına oranla karizma gücünü daha fazlakullandıkları,Kadın öğretim elemanlarının, erkek öğretim elemanlarına oranla, bölümbaşkanlarının ve anabilim dalı başkanlarının tercihleri arasında mevki gücünüdaha fazla gördükleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the perceptions of academiciansfrom the Faculty of Education and the Faculty of Science and Letters on the powertype preferences of the department and the program chairs which they usethroughout the administrative process.The model of the research is survey. The findings indicated that,according to the perceptions of department and program chairs, the most intenseexisting power type is expertise power.According to the perceptions of academic staff;Department chairs prefer reward power, while the program chairs preferexpertise power in comparison to the other types of power.Program chairs from the Faculty of Science and Letters prefer expertisepower much more than their colleagues from the Faculty of Education do.The department and program chairs from the Faculty of Education prefercoercive power much more than their colleagues from the Faculty of Science andLetters do.In comparison to the academic staffs of the other titles, the answers of theresearchers much more reflect that they are of the opinion that department andprogram chairs prefer position power.In comparison to the academic staffs that are in other ranges of ages, theanswers of the academic staffs that are in the range of ages of 21 and 30 muchmore reflect that they are of the opinion that program chairs prefer positionpower.Program chairs from the Faculty of Education prefer charisma powermuch more than their colleagues from the Faculty of Education do.In comparison to the male academic staffs, the female academic staffs aremuch more of the opinion that department and program chairs prefer positionpower.