Kelime oyunları ile kelime dağarcığının geliştirilmesinin okuduğunu anlama düzeyine etkisi
Building up vocabulary with word games and its effect on reading comprehension
  1. Tez No: 189306
  2. Yazar: ASLI ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırmanın amacı kelime oyunları ile öğrencilerin kelime dağarcıklarınıngeliştirilmesinin, okuduğunu anlama düzeyleri üzerindeki etkisinin incelenmesidir.Kontrol gruplu ön test- son test deseninin kullanıldığı araştırma Konya MeramDikmeli lköğretim Okulu yedinci sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir.Deney ve kontrol gruplarına okuduğunu anlama ön testi uygulanması ilebaşlayan denel işlem, deney grubu öğrencilerine sekiz hafta süreyle Tabu ve KelimeTüretme oynatılması ile devam etmiştir. Bu süre içinde kontrol grubu öğrencilerineher hangi bir müdahale yapılmamıştır. Sekiz haftanın sonunda gruplaraokuduğunu anlama son testi uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 13.0programı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre kelime oyunları oynayan deneygrubu öğrencilerinin kelime boyutunda bilgi ve kavrama erişilerinde anlamlıfarklılık görülmezken, bu öğrencilerin genel okuduğunu anlama düzeyi erişilerininkontrol grubu öğrencilerine oranla daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of vocabulary developmentusing word games on reading comprehension.The study was carried out with the 7th grade students at Konya DikmeliPrimary School. The pre test-post test design with control group was used.The experimental process started with the application of the readingcomprehension pre test. The experiment group has played two word games foreight weeks but the control group was not intervened during this period. At theend of the experimental process, the reading comprehension post test was appliedto both groups. The data was analyzed by means of SPSS 13.0.At the end of the study; from the view of vocabulary developmentachievement experimental and control groups are equal. But the experimentgroup students that played word games have higher achievements thanunintervened control group from the view of sentence, paragraph and generalreading comprehension.