E-ticaret çerçevesinde mobil ticaretin işletmelerin rekabet gücü üzerine etkileri: Türk finans sektörü uygulamaları
The effects of mobile commerce on the competition power of the firms within the e-commerce framework: An application on Turkish financial sector
  1. Tez No: 189308
  2. Yazar: NACİYE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN KÜRŞAT GÜLEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Teknolojik gelismeler günümüzde bireylerin özellikle rakiplerinden farklı stratejilerkullanan isletmelerin is yapma tarzlarını degistirmistir. Yakın zamana kadar e-ticaretkullanılıyorken, firmalar ?mobil ticaret? olarak adlandırılan bir kavramla yüzlesti. Eticaretinbir devamı, m-ticaret olarak literatürde yerini almıstır.M-ticaret araçları, e-ticaretin sınırlayıcı etkisini ortadan kaldırılarak sınırsız birticaret, eglence, haberlerlesme, takip olanagını saglamıstır. GSM agı ile çalısanisletmeler kablosuz aglar ve mobil araçlar sayesinde sorunlarına daha hızlı çözümbuluyorken aynı zamanda tüketicilere, rakiplerinden daha hızlı erisilebilirlik yönündende avantaj kazandırmaktadır.Tezin ilk bölümünde e-ticaretten bahsedilerek genel birçerçeve çizilmistir.Elektronik ortamda ticaret kavramı açıklanarak, e-ticaret altyapı ve çesitleri hakkındabilgiler verilmistir.Tezin ikinci bölümünde m-ticaret kavramından altyapı ve teknik kısımdanbahsedilmis; m-ticaret alanında yeni teknolojiler ve güvenlik önlemleri hakkındabilgiler verilmistir.Tezin üçüncü bölümünde finans sektöründe m-ticaret islemlerinden bahsedilerekm-ticaretin finans sektörüne kazançlarına yer verilmistir.Tezin son bölümünde finans sektöründe e-ticaretten sonra m-ticaretin kullanılırlıgıhakkında Türkiye'deki bankalara uygulanmıs anket sonuçlarının yönelik bulgularınyorumlanmasına yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
Technological progress has significantly changed the business style of individuals andespecially the firm to use different strategies than the conventiontional ones in the currentcentury. While it is newly get used to the use of e-commerce, the firms are faced a newconcept called ?mobile commerce?. As a follower of e-commerce, m-commerce acceptedas a new fact in the literature. Since the m-trade takes place by using mobile devices, itoffsets the limiting effects of e-commerce and therefore it leads to an unlimitted trade, fun,and comminication. The firms which work with GSM networks are able to find fastersolutions to the problems and at the same time they could reach to the customers fasterthan their rivals by using mobile devices and wireless zones.In the first part of the study, a general framework is about the concept of e-commerce.The trade in the electronic zone is explained and information about the e-commerceinfrastructure and types of it are given.In the second part of the study, mobile trade is analysed by mentioning theinfrastructure and technical details. In addition, new technologies in m-trade and securityanalysis are given.In the third part of the study m-trade in financial sector and the gains of the sector dueto the use of it are explained.The last part of the study reports the results of the questionary applied to the banks inTurkey which involves the use of m-trade after e-trade at financial sector.