Financialization of state and household indebtedness: The case of Turkey
Devletin finansallaşması ve hanehalkı borçlandırılması: Türkiye örneği
- Tez No: 481681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GALİP YALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez, gelişmekte olan ülkelerin finansallaşma sürecini Türkiye örneği üzerinden analiz ediyor. Temel olarak Türkiye'de finansallaşma çağında, tüketici kredisinin ücretli çalışanların günlük yaşantısının bir parçası haline gelmesi sorusu üzerinde duruyor. Bunu yaparken günümüz kapitalizminde hanehalkı borçluluğunun doğası ve rolü ile Türkiye'deki mevcut finansal ve ekonomik krizler üzerine odaklanıyor. Eleştirel ekonomi politik yaklaşıma dayanan kuramsal çerçeve, sermaye birikiminin gerçekleştiği makroekonomik, politik, kurumsal ve tarihsel faktörleri ele alıyor. Türkiye'nin geç kapitalistleşmiş ülke olduğu göz önüne alındığında, liberalleşme ve dünya ekonomisine entegrasyon süreci, Türkiye'nin finansallaşma sürecini ve finansal kurumlarını önemli ölçüde şekillendirmiştir. Bu çalışmanın genel bulguları, Türkiye'de devletin, 1980'lerde ve 1990'ların sonunda finansallaşmanın arkasındaki itici güç olduğu ve 2000'li yıllarda bu rolünün devam ettiğini göstermektedir. Diğer yandan, 2001 sonrası dönemde, finansallaşma finansın rolü toplumsal hayatta sadece artmamış ayrıca derinleşmiştir
Özet (Çeviri)
The thesis analyzes the financialization in developing countries over the last decade by drawing on the case of Turkey. It addresses the question of how consumer credit has become a part of daily life of wage earners in the age of financialization in Turkey. It focuses on the nature and role of household indebtedness in contemporary capitalism and the current financial and economic crises in Turkey. The theoretical framework based on a critical political economy approach and elaborated macroeconomic, political, institutional and historical environment in which the capital accumulation has taken place. By considering the specific characteristics of Turkey as a developing country, liberalization and integration into the world economy shaped Turkey's financial institutions and have an impact upon its financialization process. Overall findings of this study indicate that state was the driving force behind financialization in the late 1980s and 1990s and its role continues for in the 2000s. However, it should also be underlined that financialization in Turkey acquired a new characteristic in the post-2001 since with the impact of the deregulation of the financial sector, proliferation of new financial instruments and liberalization of international capital flows, the role of finance in economic and social life has not only increased but also deepened.