Kelenderis Roma Çağı seramiği
Roman pottery at Kelenderis
  1. Tez No: 189317
  2. Yazar: MEHMET TEKOCAK
  3. Danışmanlar: PROF. LEVENT ZOROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Kelenderis Orta Dağlık Kilikya'nın önemli liman kentlerinden birisidir.Çalışmamız 1989-1992 yılları arasında Aşağı Şehir sondajından elde edilen buluntularıkapsamaktadır.Kelenderis'in Roma Seramiği iki grup altında toplanır. lki nce Seramik başlığıaltında vermiş olduğumuz Terra Sigillatalar ile Roma Kırmızı Astarlı kaplarıdır.kincisi ise Kaba Seramik başlığı altında verdiğimiz günlük kullanım kaplarıdır.Erken mparatorluk dönemi ince ve kaba seramiklerin az olması veya hiç elegeçmemesi kentin bu dönemde bölgenin siyasal ve ekonomik durumundan fazlasıylaetkilendiğini gösterir. Bu döneme ait günlük kullanım kapları, Terra Sigillata ve KıbrısKırmızı Astarlı örneklerinin az miktarda ele geçmesi, Afrika Kırmızı Astarlıların erkenörneklerinin ise hiç ele geçmemesi korsan baskısı altında kalmış olan kentin sürekliilişkide olduğu kentlerle M.Ö. 1 ve M.S. 2. yüzyıllarda ticarette sıkıntılı günlergeçirdiğini göstermektedir. nce seramik grubundaki Geç Roma Dönemi KırmızıAstarlıları ve kaba seramikte yer alan geç dönem buluntuların bol miktarda ele geçmesikentin M.S. 4.yüzyıldan 7.yüzyılın sonlarına kadar yeniden parlak günler yaşamayabaşladığını gözler önüne serer.Geç dönem ithal ince seramik grubu, kentin Afrika, Batı Ege ve Kıbrıs ile ilişkiiçerisinde olduğunu ve de bunlar arasında Kıbrıs'ın ön plana çıktığını gösterir. Bölgeselbazda Kelenderis malzemesinin oranının bölge kentlerine oranla daha düşük olduğugörülür. Erken ve Orta mparatorluk dönemi buluntularımız bunu desteklemektedir.Kaba malzemenin çoğunlu pişirme kaplarıdır. Güveçler ve çömlekler önplandadır. Tavaların az olması ise şaşırtıcıdır. Pişirme kaplarının büyük bir bölümüGeç dönemden olup Erken ve Orta mparatorluk örnekleri de ele geçmiştir. Kent kabaseramik ihtiyacını ithal ve yerel üretimle karşılamıştır.Aşağı şehir sondajında elde edilen buluntular buradaki Roma Dönemiyerleşmesinin M.Ö. 1.yüzyıldan 7.yüzyılın sonlarına kadar kesintisiz sürdüğünü ortayakoymuştur. Kentin imparatorluk döneminde yaşadığı sıkıntılı günlerin ardından komşuülkeler ve kentlerle ilişkisini geliştirmeye başlamış olduğu dönemi sondajda demirciatölyesi temsil etmektedir. lişkilerin tamamen geliştiği tarihler olan M.S. 5-7. yüzyıllarise olası konut yapısı ve zemin mozaiği, hamam, agora bazilikası ile de kendisinigöstermektedir.
Özet (Çeviri)
Kelenderis was one of the harbor cities in ancient Rough Cilicia. This studycovers the material attained from the excavation of city centre between the dates of 1989-1992.The Roman pottery of Kelenderis is classified under two main groups. While thefirst group comprises Roman Red Slip Ware and Terra Sigillata that have been presented as fine pottery, the second consists of the daily used ware which has beensubmitted as Coarse Ware.That there exists very little amount of Terra Sigillata and coarse ware while thereis no amount of African Red Slip Ware left in our time denotes that the city having beenunder the pressure of pirates passed very hard days in terms of its commerce with theother cities throughout the period ranging from 1st century B.C. to 2nd centuriy A.D.Today Late Roman red pottery and coarse ware obtained are in great amount, whichvindicates that the city reached peaceful and comfortable days throughout the periodinitiating from 4th century and ranging to the late 7th century A.D.The late fine pottery group obtained verifies that the city had commercialcollaboration with Africa, West Aegean and especially Cyprus. When compared to the other territories, the Kelenderis Roman fine pottery attained is in relatively less amount. This occasion is supported by the early and late Roman Empire pottery findings.Most of the coarse wares consist of cooking ware. Casseroles and cooking pots are in relatively greater amount than the other cooking wares. It is amazing that the pans are in fewer amounts. While most of the coarse ware pertains to the late period, there are also early and middle empire period samples found. Kelenderis met its coarse waredemands via import and local production.Under the light of the findings attained in the excavation of the city centre, it is speculated that the Roman period inhabitance continued until the 7th century initiating from the 1st century B.C. The iron workshop discovered in the excavation of the city symbolizes the period in which Kelenderis initiated to promote good relations with the neighbor cities following the hard times of the empire period. The period between the 5th and 7th centuries A.D. in which the relations of Kelenderis with the neighbor cities developed can be noticed by the residence structure, the ground mosaic, the bath, and the basilica in the agora.